| anonim_4396 a întrebat:

Acu o luna a lesinat maicamea si dupa un set de anazile a fost trimisa la endocrinolog, a spus ca acel lesin si palpitatiile la inima sunt cauzate de o mutatie la glanda tiroida(hipertiroidism) probabil.
Si probabil si eu sufar de aceasta boala pentru ca ma inrosesc de la gat in sus destul de des si cand mi-am luat tensiune am avut 122 si 73 bataile inimii. Acum cateva zile am citit un documentar despre hiv si se asemanau simptomele. Imi este greu sa cred ca ai mei mi-ar ascunde acest lucru si mai ales ca acum 6 luni am fost sa donez sange si nu am fost impiedicat sa fac acest lucru de nici un cadru medical, banuiesc ca imi spuneau doctorii daca nu ai mei. Imi este frica mai ales ca am auzit ca se poate lua si din nastere. Voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Hipertiroidia se vindeca cu tratament. Si mama mea a avut si i-a trecut. Tu nu ai hipertensiune. Eu am avut in tinerete 135 si asa o am si astazi. 73 nu este mult ci este bine.
La copii (cu varsta cuprinsa intre 6 si 15 ani) - 70-100 batai pe minut. La adulti (cu varsta peste 18 ani) - 60-100 batai pe minut. Cat despre HIVmergi si mai doneaza o data sange, in acelasi loc. Atunci pe loc nu puteau sa-ti spuna. Dupa donare il duc la analize. Dar daca nu ai avut relatii sexuale cu cineva sau nu te-ai atins de sange strain e prea putin probabil. HIV-ul nu se ia prin respiratie ci numai in contact cu o rana.

| pchdinamo a răspuns (pentru Salontanul):

Doar ca panica mea este sa nu fii contactat virusul inca de la nastere pentru ca am citit ca se poate. oare daca merg la centrul de transfuzie sangvina de unde mi-a fost recoltat sangele si le dau datele mele si le spun data cand mi-au recoltat sangele pot sa imi dea rezultatul?

| Salontanul a răspuns (pentru pchdinamo):

Nu stiu cati ani ai dar daca aveai HIV si nu l-ai tratat erai in cimitir pana acum. Acum sunt siringi de unica folosinta. Asta se intampla cand siringile se fierbeau si nu prea.