| ady_7987 a întrebat:

Acum 5 saptamani am avut mana stanga rupta din incheietura cu deplasare si mi-a pus doctorul osul la loc (fara operatie) si am tinut ghipsul 4 saptamani.Acum nu ma mai doare dar nu am forta in ea.Imi tremura mana daca ridic o scticla de 2 l.Doctorul mi-a spus sa nu o fortez 3 luni.
Acum problema este ca nu stiu ce exercitii ar trebui sa fac sa se elibereze tendoanele la cot ca sa o pot indrepta si daca o sa o mai pot folosi la fel ca inainte? Am mai avut-o rupta la 4 ani putin mai sus de cot dar acum nu se simte nici o diferenta. Acum am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TaviSMURD a răspuns:

In uram unei deplasari osoase cartilaginul ce tine oasele se reface in mod normal in 6 7 saptamani (primele 4 sunt doar de suport pana oasele se fixeaza in cartilagi si este necesara imobilizarea ) abia dupa 6 7 saptamani poti spune ca oasele sunt perfect sudate si prinse. Plus faptul ca muschii se dilata iar ei revin mai greu la forma lor initiala (de acolo tremuratul ). SFAT Nu forta bratul incearca sa faci gimnastica recuperatorie ( incordari usoare masaj usor in zona respectiva intreaba medicul de fam. ce poti face ) poti folosi si niste credme ce exista in comert te'ar putea ajuta. Oricum nu trebuie sa-ti faci griji nu este ceva gravwinking

3 răspunsuri:
| darkrider a răspuns:

Daca ai avut-o in ghips 4 saptamani, dupa logica mea, e normal sa fie slabita, chiar daca nu te doare. Fiind imobilizata in ghips, s-a refacut fizic, insa ti-a slabit forta. Te vei recupera cu timpul, stai linistit!

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Salut,este normal sa nu ai forta in acea mana, dupa o luna de stat in ghips ti sa atrofiat muschiul.asta inseamna ca nu ai putere momentan, dar cu timpul si prin exercitii isi va reveni si vei avea iar forta in ea.stai linistit nu e nimic grav.

| ioionutbest a răspuns:

Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat ar trebui sa fii mai atent.Cel mai indicat ar fi sa asculti sfaturile medicului, te vei recupera si totul va fi ca inainte ai rabdare.