| Ralucaacular2019 a întrebat:

Acum câteva seri, am citit un articol al unui tip in care spunea ca are o frica obsesivă ca își va ucide părinții și ca suferă de tulburare obsesiv compulsiva.
M-a cam afectat sa zic așa toată povestea lui ca acum parca m-a gândesc și eu ca dacă o sa fac asta vreodată? Și tot așa ale idei legate de acest subiect.
Nu sunt nebuna, știu ca sunt gânduri, sunt conștientă ca m-a afectat povestea lui însă recunosc și ca m-a gândesc ca dacă fac și eu sau dacă fiecare din noi gândește așa oare?
Voi ce ziceți? Ce as putea sa fac sa le înlătur? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca e vreun caz de aici de pe TPU sau din alta parte, dar gandurile acelui user nu erau TOC sunt ganduri de psihopat mai mult ca sigur.
Tulburarea obsesiv compulsiva se manifesta cu totul altfel.

| Ralucaacular2019 explică (pentru Simpatic):

Nu e nebun. Chiar am căutat sa văd dacă mai sunt oameni care suferă de așa ceva și sunt mai mulți decât m-a așteptăm. Cum am răspuns la cineva, compulsiv poate nu scrie însă tulburare obsesiv ceva sigur scria.
Se gândea și el ca e nebun, a fost la psihiatri etc și răspunsul a fost ca nu e nebun deloc. Și in general oamenii care își iubesc prea mult rudele, pățesc asta.

| Ralucaacular2019 explică (pentru Simpatic):

Nu e de pe TPU. Este de pe un blog

| RoCkKiD a răspuns:

Cazul lui nu suna a tulburare obsesiv compulsiva pentru ca nu exista compulsia. la tulburarea aia ai obsesia, care e un gand circular de care tot nu scapi, si compulsia, care e ceva activitate pe care o faci ca sa descarci energia acumulata din cauza obsesiei. Cine stie ce dubiosenie o fi.

Pe tine doar te-a marcat povestea, o sa-ti treaca. uita-te la o comedie ceva si o sa uiti.

| Ralucaacular2019 explică (pentru RoCkKiD):

Da posibil sa nu fie compulsiv însă știu sigur ca scria tulburare obsesiv ceva.

| Ralucaacular2019 explică:

Semnele acelea ce întrebare (?) erau un emoticon ce rade