| Skarr a întrebat:

Acum câteva zile a început să mă doară spatele după ce am incercat sa sar coarda. Mă duc și la sala dar fac mai mult la aparate, nu ridic chestii. Mă doare in partea de jos.
Nu mă doare mereu, doar câteodată când fac sau mă mișc cumva.
Azi dimineață a început să mă doară piciorul stâng în fața. De la genunchi până la glezna. Ce poate sa fie? Are legătură?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i asa ca esti adolescent?
Sala NU este recomandata copiilor si tinerilor sub 20 de ani si unul din efectele secundare deja l-ai experimentat...

| Skarr explică (pentru Violleta2022):

Ai un plan mai bun?
După ce am pierdut 18kg în spital și abia puteam sa stau in picioare.
După 2 luni am reușit să merg și să urc scările normal.
Și după 3-4 săptămâni de sala de la merg am ajuns la alergat și sarit daca vreau. Deci am avansat de 10 ori mai repede de când mă duc la sala

| Violleta2022 a răspuns (pentru Skarr):

Ca sa pierzi greutate trebuie sa:
- mananci hrana sanatoasa cu 1000-1200 calorii pe zi (daca vrei sa slabesti si nu vrei sa faci sport).
- iar daca faci un sport (volei, baschet, inot, handbal) poti manca 1500-1800 calorii.
Sala iti face foarte rau si nu este recomandata copiilor tocmai pentru a nu avea probleme de sanatate, pana nu-si incheie cresterea, adica la 20 de ani.
Tu se pare ca ai inceput sa experimentezi o parte din aceste efecte negative... asdar te sfatuiescs a lasi sala ca nu-i nimci buna colo epntru tine si sa te apuci de un sport, care te ajuta sa slabesti dar sa-ti si formezi un corp frumos si armonios.
Este vital ca pana la 20 de ani sa nu interupi ciclul natural si normal de dezvolatre fizica, psihica si hormonala pentru a creste sanatos si armonios.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Durere de picior.

| RoCkKiD a răspuns:

Poate fi de la sala, si aparatele pot fi folosite gresit chestie care duce la accidentari.

Ce fel de exercitii faci pentru abdomen?

| RaduRobertRO a răspuns:

Durerile pot fi din cauze multiple, deci decat sa-ti dai u parerea, mai bine mergi la medic. Sau asteapta o saptamana, daca nu trece atunci mergi urgent.