| Adeniy a întrebat:

Acum cateva zile, de fapt o luna laughing am picat cu rolele avand o viteza foarte mare izbindu-ma de un bloc. Drept urmare am un umar dislocat si ligamentele sarite. Doctorul a spus ca lovitura nu este una banala si ca osul se tinea intr-un nerv si in piele efectiv, iar legaturile de la mana (nu stiu exact cum se zice corect) au fost toate afectate sau ceva de genu. Am stat o luna in ghips, mergand in fiecare saptamana la control. Peste doua zile imi dau gipsul jos, dar inca simt ca mana nu e vindecata. Oricum, avand in vedere ca doctorul m-a avertizat ca trebuie sa fac recuperare si sa nu ma astept ca totul sa fie ca-nainte, am o intrebare: cat de lunga va fi recuperarea si cu ce urmari voi ramane din cauza loviturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Nu pare rau. 1 luna ghips nu e cine stie ce. eu am avut accidemt moto joia trecuta si sta intre 10 si 12 saptamani in ghips...deci ce ai tu e usureanu. urmari? efecte reumatice la schimbari atmosferice gen dureri locale, nu va fi niciodata 100%. vei avea un deficit de forta, rezistenta in incheietura rupta.
recuperare? fizioterapie, gimnastica medicala sau asemenea proceduri timp de 1-12 luni. in functie de gravitate. dar pentru 1 luna nu va fi prea mare

1 răspuns:
| danutz027 a răspuns:

Nu sunt specialist dar cred ca in 3-4 luni iti revii, putina gimnastica zilnic te va ajuta... si eu am avut probleme cu ligamentele la picior dar mi-am revenit complet in 2 luni