| Horhe2883984921 a întrebat:

Salut, am mana in ghips de o săptămână, am osul ulna fracturat, dar fara deplasare, am fost după 3 saptamani la spital, deoarece a fost închis de Covid, iar la București nu m-au primit fara un parinte, deși am 17 ani. Credeți că osul fiind nedeplasat și având 3 săptămâni, cu aceasta de când e in ghips o lună, sa-mi fie scos gipsul la control la aproape 2 săptămâni? Tin să mentionez că puteam folosi mana înainte, am și vâslit fara dureri mari, aproape normal, va pot da poza cu radiografia undeva daca este nevoie, mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Înțeleg situatia ta, fiindcă și eu am avut piciorul rupt, la inceput de vară, si știu ce mâncărimi provoca ghipsul. Dar, intreabă medicul, cand te duci la control, dacă poți să înlocuiești ghipsul cu o orteză, dacă tot iti va propune să rămâi cu mâna in ghips. Orteza inlocuieste ghipsul, are aceleași rezultate către vindecare. Doar că orteza trebuie să o cumperi de la farmacie. Și nu e așa ieftina, dar e mult mai confortabilă.
https://www.catenapascupas.ro/......rteza-mana

11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"am mana in ghips de o săptămână (...) și având 3 săptămâni, cu aceasta de când e in ghips o lună, sa-mi fie scos gipsul la control la aproape 2 săptămâni"

Eu n-am înțeles nimic, să-mi fie cu iertare.
Ideea este, să nu iti înlături singur ghipsul, fiindcă s-ar putea ca ortopedul să ti-l pună din nou, fiindca nu l-ai ținut suficient.
Initial, nu a fost cu deplasare, dar consideră-te un tip norocos dacă nu s-a deplasat nici acum, in urma atâtor activitati sportive. Eu știam că nu e permis să iti folosesti mana, cate timp e in ghips. Când vei merge la control, o să ți se facă o radiografie. Și in functie de aceasta, medicul va decide.

| Horhe2883984921 explică (pentru floresdemayo):

Buna, nu am formulat așa, mă refer că lovitura avea o lună, eu am ajuns la spital după 3 săptămâni și atunci mi-a fost pusă în ghips, îmi pare rău dacă nu am fost clar, mulțumesc mult, doream sa știu dacă pot scăpa repede, pentru că e un discomfort mare sa ai ghips in perioada asta, din cauza temperaturii, inceperea liceului, mă gândeam că dacă fractura are ceva timp, sa pot scăpa după 2 săptămâni de ghips...

| Horhe2883984921 explică (pentru floresdemayo):

Da, momentan o am cu tot cu cot, sper totuși să scap, poate chiar sâmbătă, după 12 zile de ghips

| floresdemayo a răspuns (pentru Horhe2883984921):

Nu vei scăpa...

| Horhe2883984921 explică (pentru floresdemayo):

E posibil sa ai dreptate

| floresdemayo a răspuns (pentru Horhe2883984921):

Înțeleg situatia ta, fiindcă și eu am avut piciorul rupt, la inceput de vară, si știu ce mâncărimi provoca ghipsul. Dar, intreabă medicul, cand te duci la control, dacă poți să înlocuiești ghipsul cu o orteză, dacă tot iti va propune să rămâi cu mâna in ghips. Orteza inlocuieste ghipsul, are aceleași rezultate către vindecare. Doar că orteza trebuie să o cumperi de la farmacie. Și nu e așa ieftina, dar e mult mai confortabilă.
https://www.catenapascupas.ro/......rteza-mana

| Raizen07 a răspuns:

Aceeași ruptura am avut-o și eu! Am stat 2 luni cu gipsul... Și totuși mai simt dureri la efort mare! Cu răbdarea treci și marea!

| Horhe2883984921 explică (pentru Raizen07):

Eu vreau sa scap cat mai repede, ai avut vreo deplasare a osului, poți detalia?

| Raizen07 a răspuns (pentru Horhe2883984921):

Fără deplasare! Deși la mine a fost în 2 locuri fracturat... Nu te grăbii, lasă gipsul acolo ca sta bine! Ai sa vezi mai târziu!

| Horhe2883984921 explică (pentru Raizen07):

La mine este doar in unul, cam la 5-10cm de încheietura, faza e că am putut vâsli in acele 3 săptămâni, mers cu bicicleta și alte activități

| Raizen07 a răspuns (pentru Horhe2883984921):

Atunci taie-l!

| Horhe2883984921 explică (pentru Raizen07):

Osul sau gipsul?