| Evelina2000 a întrebat:

Acum ceva timip am facut o intrerupere de sarcina cu pastile(acum 8-9 luni) si am observat ca la inceputul sarcinii aveam niste scurgeri mirositoare si de o culoare galben-verzuie. Dupa ce am facut intreruperea de sarcina, am urmat un tratamemt cu niste pastile 1 saptamana, dupa nu am mai avut probleme cu aceaste scurgeri, acum aproximativ 2 luni iar am inceput sa am scurgeri de genul si nu sunt insarcinata sau ceva, esential am crezut ca e condida si am luat Canesten thrush oral capsule (o singura pastila) si Caneste thrush exernal Cream deoarece aveam ceva in genul unor taieturi in zona intima care ma usturau, dupa prima folosire a cremei mi-au trecut. Dar documentandu-ma mai bine am ajuns la concluzia ca poate fi chlamydia, deoarece am inteles ca, chalamydia manifesta scurgeri vaginale galben-verzui, iar candida doar albe. Va rog pe cei care ati trecut prin asa ceva sa ma ajutati cu un sfat sau sa-mi recomandati ceva(vreau sa mentionez ca sunt in Londra si nu gasesc orice tip de pastile) Vreau sa stiu care e diferenta dintre aceste 2 infectii si daca sunt grave, va multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile galben-verzui sunt prezente la infectia cu trihomonas, nu clamidia sau candida
Te sfatuiesc sa mergi impreuna cu iubitul tau la medicul ginecolog, sa faci analizele secretiei vaginale si sa primiti amandoi tratament, pentru ca te poti reinfecta de la el, daca el nu face tratamentul complet, concomitent cu tine.
Pe toata perioada tratamentului, nu se intretin rapoarte sexuale!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uitasem sa-ti spun, tratamentul cu antibiotice pentru infectia care o ai tu, nu se elibereaza in farmacii, fara prescriptie medicala, deci, imposibil sa cumperi asa ceva din farmacie.
Oricum, ai nevoie de confirmarea bacteriei sau a viruslui cu care esti infectata si asta se poate face, numai dupa o analiza a secretiei vaginale.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Esti cobaiul perfect.Esti visul oricarei companii farmaceutice.Scuze daca par dur, incerc doar sa fiu rezonabil, limitat in apecieri(la cele negative ma refer). Doar ca tu nu esti remunerata pentru experimentele facute pe tine.

| Evelina2000 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Daca nu ai un raspuns relevant, nu incerca sa te dai in spectacol. deoarece esti jalnic!