| Calinm22 a întrebat:

Acuma doua zile am făcut febră și fierbeam foarte tare, ieri dimineață pe când m-am trezit febră trecuse puțin dar mă luase o durere de cap foarte puternica la mișcări bruște ale capului și mă apucat și o tuse mai înecată
Acuma când m-am trezit a început să mă doară foarte puternic spatele când mă aplec

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut și încă am aproape aceleași simptome. Dar efectul de la vaccin pe care l-am făcut în data de 8.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Febra 2 zile am avut dupa vaccinul Pfizer. Mai rau mi-a fost dupa rapel ca la prima doza. Dureri de spate la aplecare da. De cap nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Tot pfizer și eu. Sunt la a treia doza ( aia booster). După prima doza nu am pățit nimic, după a doua doză am făcut febra. Acum, după booster, am făcut febra în prima noapte după vaccin. Și aveam frisoane. Am luat panadol și m-a lăsat în câteva ore. Apoi m-au luat secrețiile nazale și curg ochii. Acum, cât de cât, s-a mai ameliorat. Ma doare și pe mine un pic spatele. Dar asta din urma nici nu mai știu dacă chiar doare sau este doar în mintea mea.

La fel am pățit și când am avut covid. Ca ma doare spatele, ca ma dor plămânii și când colo nu era nimic. Doar în mintea mea.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu dupa rapel am inceput sa tusesc. Am fost la medic m-a ascultat la plamani si a zis ca sunt in regula. Dar tuse seaca si a trecut o luna deja, e de nu tusesc deloc cu orele chiar. Mi-am luat Plantusin de la farmacie dar nu am vazut vreo ameliorare. Tratament a zis ca daca e seaca nu are rost sa iau. Mi-a dat bilet sa imi dea trimitere medicul de familie sa fac raza. Dar nu ma mai duc, imi e groaza sa pierd cateva ore pe acolo. De aveam ceva o mierleam sau ajungeam la spital de atunci. Pana atunci nu am tusit deloc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Pentru tuse eu recomand asta

https://www.drmax.ro/sirop-biosept-250-ml-fares

Mama când a avut covid s-a ales cu tuse ( bronșică). Tusea pana vomita. Acest sirop a ajuta-o mult. Este altceva problema ta, însă poți încerca.

| Calinm22 explică (pentru anonim_4396):

Nu am covid. Am lucrat în frig și de acolo am inceput sa am febră. Nu pot zice că am fost neapărat răcit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Calinm22):

Lucrul in frig cu transpirația poate provoca pneumonie. Eu am fost interesat de un job care consta mai mult munca în frig. Am mers mai mult sa vad despre ce este vorba. Când am ajuns acasă ud până la chiloți de transpirat ce eram, am decis sa caut în alta parte. Mai ales ca venea și iarna iar depozitul nu era incalzit deloc. Sănătatea este mai importantă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Apropo, am uitat sa zic. Pentru siropul recomandat, dacă vrei sa vezi și rezultate trebuie folosit pentru o perioadă mai îndelungată. Mama nu s-a tratat in câteva zile, mai bine zis în câteva luni. Este supliment alimentar, asa ca nu îți face griji ca te intoxici.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot de la Fares e Plantusinul ce l-am cumparat. Luam Stodal dar era 40 si de lei. Atatia bani nu dau cand nu am o tuse ingrijoratoare.

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am luat juma de sticla pana acum din ce am. Dar 3-4 zile la rand si apoi nu am luat o perioada, daca sunt plecat nu mai am cum sa iau nici de 3 ori pe zi, oarecum de 4 cum mi-a recomandat la farmacie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Ia uite aici stodal la preț decent.

https://www.drmax.ro/sirop-stodal-200-ml-boiron

Daca ai dr max in zona poți comanda online ( plata doar cu card, vezi ca scrie) și aduce gratis în farmacie. Nu îți face griji ca îți vor trage țeapă pentru că de vreo jumătate de an ( sau mai mult) tot cumpăr online de la ei și am testat și livrarea acasă și ridicarea din farmacie. Sunt serioși, mereu am plătit în avans cu cardul.

Produsele din farmacii mereu vor fi exorbitant de mari. Spre ex molekin imuno cu vitamina C, D și ZINC în farmacie Dr. Max o cutie costa 45 lei. Pe site o cutie costa 20 și ceva de lei. La fel cum ai pățit și tu. Online este mult mai accesibil din opinia mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru timidu89):

Și am văzut ca tot de la Fares este siropul cumpărat de tine. Însă vezi ca sunt total diferite, făcut din plante diferite. Iar pentru tuse mai recomand și uleiurile esențiale de la Fares. Pe lângă sirop, pentru tuse i-am cumpărat mamei mele și ulei esențial din mai multe plante ( menta, pin, eucalipt ). Poți încerca și aceste uleiuri, pui 3-4 picături de ulei pe o linguriță de miere și după aia înghiți. Oarecum mama a făcut un tratament compus din sirop de la Fares în combinație cu uleiurile esențiale tot de la Fares. Însă nu te asigur ca te va și ajuta. La mama era tuse productivă, la tine este tuse seaca.

| timidu89 a răspuns:

Fa rapid un test covid.