| crisssexee a întrebat:

Ajuta drojdia de bere impotriva acneelor sau nu... vreun caz real daca stiti! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Da, ajuta fiindca impiedica aparitia eruptiilor puternice de acnee; contine vitamina B2 care este indicata in afectiuni dermatologice. "Doza zilnică pentru un adult este de 3 linguriţe de drojdie de bere, care se administrează pe stomacul gol, dimineaţa, la prânz şi seara". Se poate face si tratament extern cu drojdie: "măşti obţinute din: 2 linguriţe de drojdie de bere, 2 linguri de ulei de măsline şi 2 linguri de miere lichidă. Amestecul se omogenizează şi apoi se întinde pe ten, unde se lasă vreme de 30 de minute, după care se spală cu apă călduţă." (http://www.iveg.ro/......-bere.html )

| anka a răspuns:

Ajuta argila intern sau sub forma de masca. Cauta pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| elvisedy a răspuns:

Nu stiu daca ajuta, dar stiu ca poti folosi aloe vera si o sa ai rezultate. elvisedy