| anonim_4396 a întrebat:

Ajuta sarea la albirea dintilor? Cum ar trebui folosita? Dupa periajul cu pasta de dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da este bun,pui acel praf pe periuta de dinti si te speli cu bicarbonatul cum te speli cu pasta,mai este buna pentru albirea dintilor si sarea de bucatarie, acelasi procedeu, sau zeama de lamaie

| zdrangoi a răspuns:

Inainte.
dar mai bine ajuta bicarbonatul de sodiu (alimentar).
il gasesti la orice magazin de alimente.
insa cel mai bine intrebi un stomatolog.

| Laura1092 a răspuns:

Incearca o saptamana sa te speli pe dinti cu sare in fiecare seara ( OBLIGATORIU) si in fiecare dimineata. o pui pe periuta, vezi sa fie sare extra fina sau macar fina ca sa nu te zgarie. daca iti sangereaza gingiile o sa te usture putin, dar e tratament pentru tot, si e naturist. cum crezi ca oamenii de la tara au dantura intreaga pana la moarte si alba sau relativ alba(ca unii mai sar peste spalarea dintilor)? iti garantez ca nu folosesc ei pasta de dinti, nu cei in varsta. nu sunt pentru spalarea de n ori pe zi cu pasta de dinti. am citit ca face dintii praf in 12-48 de luni. ce e mult strica, chiar si pentru albire. o saptamana cu sare. ajuta si pentru cei cu gingiile sangerande la cea mai mica atingere cu periuta. am incercat si merita. dar nu mai mult de o saptamana. ca ataca smaltul neobisnuit cu asa ceva, deh, pasta de dinti...

mai stiu un tratament pentru albire. dar se face o data la 6 luni ca ataca rau smaltul altfel : spalare cu bicarbonat de sodiu-tot pus pe periuta-intr-o seara. dar iti lasa un gust...
sau pasta de dinti pentru albire dimineata si seara. daca ai cunostinte in occident sau statele unite roaga-le sa iti trimita pasta de dinti. nu se compara cu ce avem noi. eu dupa o luna de spalat cu Colgate american aveam dintii ca actorii de cinema(nu ca inainte nu ar fi fost albi dar a remarcat mama diferenta). aici nu ii ai asa, pasta noastra nu e la fel.

iar in legatura cu pearl drops sau altceva de gen, cum ar fi guma de mestecat, aveti mare grija ca va distrugeti stomacul. si efecte... la dantura... nu se vad cine stie ce.

| Julieღ a răspuns:

Cred ca sarea este prea deunatoare pentru dinte. Cel mai indicat este bicarbonatul pe care il poti amesteca cu pasta in timpul periajului sau dupa periaj il iei cu vata umeda si cureti dintii. Sper ca te-am ajuntat. Succes!

| RespektSiAtat a răspuns:

Leac 1: o rondea de radacina de telina mestecata; avertizam pacientul ca ustura si lacrimeaza dar are efect!
Leac 2: seara, spalarea dintilor cu sare grunjoasa (de saramura), nu cu sare fina de bucatarie; periuta cu sare mare nu se uda cu apa si pacientul trebuie sa faca doar miscari de masaj gingival. O sa prezinte sangerari, dureri si o sa injure medicul. Nici o problema! Am devenit imun la injuraturi si am avut rezultate bune.
Leac 3: Masaj cu 2 degete (police + index) din zona apicala spre colet, la fiecare dinte in parte. Bezultate promitatoare dar neconcludente.
Leac 4: aplicatii locale de tinctura de propolis (atentie: arde si ustura daca este in cantitate mare); se foloseste pe varful unui bat de chibrit infasurat cu putina vata. Rezultate neconcludente.
Leac 5: clatirea gurii cu salvie. Rezultate promitatoare.

Sper sa ai cei mai albi dinti din lume

| KaRy a răspuns:

Nu e prea indicata, poate distruge smalțul...

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Wladutz a răspuns:

Sarea iti distuge smaltul dintilor.Mai bine incerci cu bicarbonat alimentar sau cu suc de lamaie.Eu am incercat cu amandoua si s-au vazut efectele albirii imediat dupa spalat.

Succes!

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute