| Happiness_8100 a întrebat:

Periajul cu bicarbonat de sodiu ajuta la albirea dintilor? chiar functioneaza? daca da, cam cum se procedeaza, se periaza dupa spalatul cu pasta, sau se inlocuieste cu pasta de dinti?

3 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Hei Hapinesslove struck! Si eu folosesc si ajuta.Mai intai te peli normal pe dinti iar dupa ce te clatesti iei un pic de dicarbonat in deget si incep sa iti freci dinti cu el.Multa Bafta!^^

| SunnyFlame a răspuns:

Da e adv.si eu mai fac asa.si se foloseste inainte de spalarea cu pasta de dinti.si nu e neaprarat sa te speli dp cu pasta de dinti doar daca vrei
funda?

| whiterose26 a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu este extrem de utilizat si pentru a rezolva problemele buco-dentare, in lipsa dentistului. De altfel, bicarbonatul se afla frecvent in compozitia pastelor de dinti.

Functia sa alcalina ii permite sa neutralizeze acizii produsi prin degradarea resturilor alimentare ramase in gura. Aceste resturi sunt vinovate de halena si deterioreaza, pe termen lung, smaltul dentar. Bicarbonatul poate actiona asupra unor alimente foarte acide, cum sunt ceapa si usturoiul, dar si asupra unora mai bazice, precum pestele.

Dilueaza o jumatate de lingura de bicarbonat in jumatate de pahar cu apa rece sau calaie si fa bai de gura, cu gargara, timp de cateva minute. Iti vei regasi respiratia proaspata si iti vei pastra smaltul dentar. Consulta medicul dentist daca halena se datoreaza cariilor sau bolii parodontale.

Folosita dupa periajul dintilor, aceatsa baie de gura te ajuta sa lupti contra cariilor si placii dentare (precursoare a tartrului). Nu uita sa clatesti cu apa apoi, altfel vei ramane cu un gust sarat in gura.

Alta utilizare a bicarbonatului: albirea dintilor. Totusi, trebuie sa fii prudenta atunci cand folosesti bicarbonatul pe post de pasta de dinti, caci acesta poseda proprietati abrazive puternice si poate, pe termen lung, sa dauneze smaltului dentar si gingiilor. De aceea nu trebuie folosit zilnic, ci maximum de doua ori pe saptamana in periaj.

Bicarbonatul este interzis in igiena orala daca ai gingiile sensibile sau daca smaltul este foarte fin. Cere sfatul dentistului. Daca insa esti tentata, iata o reteta de pasta de dinti ce poate fi preparata acasa:

1 ingurita bicarbonat de sodiu
1 lingurita sare de mare fina
3 linguri pudra fina de argila alba
2 linguri glicerina vegetala
2 picaturi ulei esential de menta

Amesteca totul intr-un bol si serveste proaspat! Indeparteaza si arunca stratul superior al amestecului daca dupa mai multe zile prezinta un aspect indoielnic.

Succes!happy