| Andreea_Alina_1997 a întrebat:

Ajutor! de 4 zile in coace mi s-a umflat amigdala dreapta. La doctor nu am cum sa ma duc pentru k e in concediu...Mama m-a bagat pe Antobiotic.(augumentin) si mai iau tantum verde si niste vitamina C Beau ceai cu lamaie mereu...Dar tot la fel ma doare ingrozitor si abia pot inghiti mai degraba nu pot inghit Ce sa ma fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kscorpio a răspuns:

Ai rabdare pana isi face efectul augmentinul trebuie sa iei minim 5 zile si dupa aceea o sa se mai dezimflameze. Bea lichide f. multe, dar sa nu bei nici prea fierbinte ca nu e bine. O sa-ti coaca iar in gat. Bei ceaiuri multe caldute musetel cu lamaie multa, ceai de galbenele ca e cicatrizant si o sa-ti treaca. Cu rabdare

| Andreea_Alina_1997 explică (pentru kscorpio):

Nici macar apa nu pot sa beau adica lichide ma doare foarte tare cand inghit de parca imi baga cutit in gat.

| kscorpio a răspuns (pentru Andreea_Alina_1997):

Of doamne! Stiu cum e. Incearca incet, incet cate putin ca trebuie sa bei lichide ca sa isi faca mai repede efectul antibioticul. O sa te mai chinui putin dar o sa treaca.

3 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Daca doctorul tau e in concediu, in mod sigur este alt doctor care ii tine locul. Mergi la cabinetul doctorului. Acolo o sa afli cine il inlocuieste pe perioada concediului.

Pana ajungi la medic, ia si Nurofen, conform prospectului. Este antiinflamator si te ajuta si cu durerea.