| Vladyt1 a întrebat:

Ajutor ???????????????????????????? ???????????????????????? Nu ma simt bine deloc mi-e frică de moarte atunci când fac ceva gen când ies cu prietenii ????????????. Nu ma simt rău dar când ma uit la un obiect zici ca sunt în altă lume! Ajutor cum pot oprii asta! Și încă ceva noaptea când ma gandesc la moarte sau altceva simt ca imi bate inima tare dar nu... ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mori asa se manifesta anxietatea,
De aceea un psiholog te poate învața cum sa o controlezi, chiar sa o elimini.

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vârstă ai? Cu cine locuiești împreună?

| Zuzu1991 a răspuns:

Lasa covidu', curand vin zombii, si ABIA ASTEPT big grin

| Floridori a răspuns:

Ai activitati mai neobisnuite sau care includ un anumit risc astfel incat aceasta frica sa fie catusi de putin justificata?
Ai aceasta senzatie mereu? Cum se manifesta mai exact?

| Vladyt1 explică (pentru Floridori):

Pai sunt la fel dar mi-e frica sa nu mor

| Floridori a răspuns (pentru Vladyt1):

Te-am intrebat toate acele lucruri pentru ca manifestarile, explicarea lor si a starilor pot face diferenta intre o problema sau alta.
Daca tu ai merge la un medic psihiatru si i-ai spune doar:"Mi-e frica sa nu mor" si nimic altceva, acesta s-ar putea gandi la destul de multe probleme de ordin psihic incat sa nu poata sa iti puna un diagnostic sau sa te ajute.Detaliile a ceea ce simti si gandesti fac diferenta; circumstantele, manifestarile.
Daca am doar aceasta afirmatie nu as putea sa ajung la o concluzie si as avea prea multe tulburari pe lista de posibilitati: anxietate, tanatofobie, paranoia, tulburari schizoide, sindromul Munchausen etc.
Eu nu stiu ce inseamna "la fel" pentru ca nu te cunosc si nu am cu ce sa compar acest "la fel", cum nu as putea sa compar si sa imi dau seama ce inseamna daca ai spune "sunt diferit".
Daca tu doresti ajutor, incearca te rog sa fii mai specific si sa detaliezi. Daca doresti, desigur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladyt1):

Nu mori asa se manifesta anxietatea,
De aceea un psiholog te poate învața cum sa o controlezi, chiar sa o elimini.

| StrongHeart a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi.E totul in mintea ta, incearca sa iti amintesti ca tu singur iti faci gandurile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ai trecut printr-un stres posttraumatic și ți-o declanșat aceasta teama nejustificata numita anxietate.ai nevoie de un medic psiholog și sa înveți cumva sa îți reautoeduci fluxul mental, fiindcă gandesti prea mult asta e problema ta, în loc sa trăiești.

| UnDiavol a răspuns:

Calmeaza-te nu ai ce sa patesti mergi la un medic spune-i toate simptomele Tale

| CORONAVIRUS a răspuns:

Du-te la un psiholog sau la un preot. Îți este frica de moarte din cauza pacatelor, ai făcut lucruri rele sau faci ceva greșit. Ai sa te eliberezi dacă te spovedești

| Raspundebine1 a răspuns:

*tuse* du-te la psiholog *tuse*

| Vladyt1 explică:

E clar că ești redus

| Vladyt1 explică:

Ba copil dus alea sunt emoji-uri care nu pot fi arătate pe TPU DOMANEEE...