| marinaforic a întrebat:

Ajutor TPU.ieri mi-am pus aparat dentar fix, dupa montare a inceput sa ma doara tare si de atunci nu am mancat nimic, nu mai pot musca, am 4 inle la masele care ma jeneaza foarte rau! nu mai pot de durere! am luat nurofen forte, raceala si gripa dar nimic, ce sa fac? ce sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andruşcă a răspuns:

E normal sa doara.O sa fie naspa primele 3 zile din pacate...Am avut si eu aparat dentar fix.
Nurofenul ala pe care l-ai luat nu are absolut nici o legatura cu durerea, l-ai luat degeaba.Pentru durere e bun Ketonal(vezi ca-i foarte puternic, sa nu faci exces) sau aulin(sa nu combini medicamente, iti alegi un medicament si il iei doar pe ala).
O sa poti manca normal fara nici o durere cam dupa 2 saptamani-1 luna, pana atunci obisnuieste-te cu piureiuri, supe sau altceva moale.Nu te descuraja, dupa ce termini perioada cu aparatul o sa ai dintii perfecti.

8 răspunsuri:
| Saya a răspuns:

Nu te indopa cu analgezice, mai bine suna la dentist si fa o programare e posibil sa iti fi strans mecanismul acela prea tare. Cand am purtat eu asa imi facea si mie ca sa mearga mai repede indreptarea si nu ma ajutau cu nimic pastilele pana cand i-am zis si l-a lasat mai larg.

| Zady a răspuns:

Nu ai ce sa iei,durerile sunt ori din cauza ca nu te-ai acomodat cu el,ori pentru ca a fost pus gresit, cel mai bine mergi la cabinetul unde l-ai spus si spune-le ce ne-ai spus si noua, ei trebuie sa rezolve problema

| ioanaioana a răspuns:

Nu lua nimic pentru ca din cauza medicamentelor nu rezolvi nimic, si eu am aparat dentar fix si primele 5 zile mo durut enorm de mult-nu puteam sa mananc nimic, dar dupa aproximativ o saptamana debia ca l-am mai simtit, stiu prin ce treci pentru ca si eu am trecut prin asta-dar nu uita:rezultatul conteazawinking

| Dreamer a răspuns:

Stiu, te inteleg perfect am avut si eu acum ceva ani...incearca sa mananci cat mai moale iar cu durerea eu unul luam niste vodka sau whisky in gura si stateam cu ea vreo 5 min si ma lasa durerea. Oricum in timp te vei obisnui cu durerea, vei mai resimti un pic atunci cand te vei duce la ortodont sa ti-l stranga. Bafta!

| roxxy96 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa suni pe doctorul/doctorita care ti lo pus si sa-i explici ce te deranjeaza si ca te doare ff tare si el/ea stie cel mai bine sa iti zica ce sa faci si ce sa iei.si eu am avut aparat fix da nu mo durut niciodata dintii

| Raluciii_3242 a răspuns:

Si eu am aparat dentar fix. Ia in continuare Nurofen pentru duderi si ai sa vezi ca in scurt timp durerea va trece. Asa am patit si euhappy. Mult succes!:*

| gad a răspuns:

Si crezi ca te putem ajuta noi sa scapi de durere cu rasp
call your stomatologist and ask him

| Dumitru_Sebi_1998 a răspuns:

Te acomodezi intro saptamana