| Madalinnaa253 a întrebat:

Dupa o intervenție chirurgicală laparoscopic pentru un chist ovarian, doctorul mi-a prescris anticonceptionale pentru cateva luni bune, aproape un an dupa pentru a preveni rectificarea. Sunt destul de tanara si nu as vrea sa iau pastile pe termen atat de lung. Este grav daca as întrerupe contraceptivele, încercând sa am un stil de viata cat mai sanatos? Precizez ca nu am nici contact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Incearca sa iei macar 6 luni.

| timidu89 a răspuns:

Îți e greu un an? Sunt care iau toată vita pastile. Nu ți le scria dacă nu erau necesare

| Madalinnaa253 explică (pentru timidu89):

Nu e vorba ca imi e greu, am si precizat ca n as vrea sa-mi fac rau pe de alta parte pentru ca dauneaza multor alte organe, precum ficatului, inimii si multor altora. Sunt mult prea bine cunoscute.

| Madalinnaa253 explică (pentru Madalinnaa253):

Efectele lor si atata timp cat le voi lua pe o perioada lunga, ma vor afecta.

| Robert2526 a răspuns:

Da,daca le intrerupi ai toate sansele sa se refaca chisturile si sa fi facut operatia degeaba. Stilul de viata nu are legatura cu formarea chisturilor.

Ce ma nelamureste pe mine este de ce s-a luat decizia interventiei chirurgicale, foarte rar se face asta, doar pentru chisturile de mari dimensiuni, chisturile endometriozice sau ceva suspecte de malignizare. Repet, daca medicul tau a luat decizia de a interveni chirurgical, problema este una serioasa iar nerespectarea schemei de tratament iti poate aduce mari neplaceri.

Aveai dureri mari la menstruatie?

| Madalinnaa253 explică (pentru Robert2526):

Nu aveam dureri mari, erau moderate. Am aflat de el întâmplator pentru ca nu ma deranja in niciun fel, iar cand l am depistat aveam undeva la 4, 5 cm. Ulterior am luat anticonecptionale ca tratament, dar a crescut in continuare si s-a ajuns la operatie.

| KovacsB a răspuns:

Anticonceptionalele previn ovulatia, daca mancarea ta sanatoasa poate face asta da-i inainte.

| Madalinnaa253 explică:

Nu vad ceva absurd in a întrerupe un tratament, atata timp cat am eliminat ceea ce era rau. Medicii oricum ne îndoapă cu pastile, asta nu inseamna ca fara nu se poate.

| Madalinnaa253 explică:

De unde stiu ca reapare? Asta inseamna ca o sa iau pastile toata viata sperând sa nu mai reapară?

| Robert2526 a răspuns (pentru Madalinnaa253):

Nu, e nevoie cateva luni, apoi le intrerupi. Nu stii daca reapare, dar cel mai probabil da

| Madalinnaa253 explică (pentru Robert2526):

Pai si daca am luat prima luna dupa operatie, apoi am facut pauza o luna si acum reincep si mai iau vreo 2 luni, e Ok?

| Robert2526 a răspuns (pentru Madalinnaa253):

Tratamentul recomandat e de 6-9 luni. Daca iei cum vrei tu, nu cum e recomandat, trebuie sa iti asumi ca e posibil sa recidiveze problema. Pentru un chist atat de mare, rata de recidiva in absenta tratamentului cu anticonceptionale este de peste 50%. Poate sa fie ok si fara tratament sau doar cu 2 luni.dar esti dispusa sa iti asumi ca ar putea sa nu fie ok?

| Madalinnaa253 explică (pentru Robert2526):

Eu din cate am inteles, chisturile sunt cauzate de dereglări hormonale. Rezolvarea nu ar fi in urma unor analize hormonale dupa care aflu ce dereglări am si sa iau pastile pentru asta?
Iar in legatura cu perioada pentru care trebuie sw uau contraceptivele, o sa le mai iau inca 5 luni, caci mi-a zis sa le iau 6 si in a 7a sa vin la control, sper doar sa nu mi spuna ca trebuie sa iau si dupa.

| Robert2526 a răspuns (pentru Madalinnaa253):

In general da, cauza pentru care apar chisturile e hormonala doar ca nu stie nimeni exact mecanismul de formare a chisturilor. Cel mai des, deficitul de progesteron pare a avea impactul cel mai mare in aparitia chisturilor benigne.Practic si daca ai face analize amanuntite hormonale, tratamentul ar fi tot cu anticonceptionale pentru ca NU exista alta optiune, pur si simplu e singura solutie disponibila care are rezultate bune.

Totusi, anticonceptionalele actuale sunt extrem de bine dozate si nu dau in general reactii adverse...de ce esti impotriva idei de anticonceptionale?

| Madalinnaa253 explică (pentru Robert2526):

Pentru ca s-a demonstrat științific ca orice boala poate fi vindecata pe cale naturala, prin alimentație, ceaiuri, gandire pozitivă pentru ca si asta influenteaza foarte mult, asta pe de o parte. Pe de alta parte, efectele lor pe termen lung sunt f rele, pot cauza noduli la sani si chiar cancer, coagularea sângelui, boli ale ficatului si multe altele. Plus ca toti doctorii recomanda pastile pe termen lung, iar multi oameni se abat de la tratament si totusi se vindeca.

| Madalinnaa253 explică (pentru Madalinnaa253):

Eu de cand am aflat de existenta chiorului am fost foarte pesimista, deja prevedeam ca o sa ma operez desi aveam sanse mari sa se vindece. Am luat pastile si totusi n au avut niciun efect, stiu ca nu era cert ca mi trece de la ele, dar macar sa fi stagnat. Dar a crescut chiar si cu pastile.

| Madalinnaa253 explică (pentru Madalinnaa253):

Chistului*

| Robert2526 a răspuns (pentru Madalinnaa253):

Esti intr-o eroare cand spui ca o boala se poate vindeca prin alimentatie si ceaiuri sau gandire pozitiva. Mai ales cand spui ca e demonstrat stiintific asa ceva...
Anticonceptionalele nu au ca efect aparitia de noduli la sani sau cancere, din contra, tratamentul hormonal scade riscul pentru anumite tipuri de cancer. Nodulii benigni la sani sunt extrem de des intalniti, la orice femeie, nu au influenta pastilele anticonceptionale. In cazuri rare, la femei de peste 40 de ani, fumatoare si cu afectiuni asociate intr-adevar creste riscul de tromboze venoase.

Repet ce ti-am mai zis. Chistul tau este extrem de mare si pe langa interventia chirurgicala este absolut necesar si tratamentul hormonal! NU exista alta solutie in cazul tau iar nerespectarea tratamentului poate cauza reaparitia chistului sau pot aparea chiar mai multe de data asta. In plus, te poti astepta la probleme de fertilitate cand o sa iti doresti un copil.

Exista anumiti oameni, chiar si aici pe site care au ceva impotriva aniconceptionalelor, dar te asigur ca se inseala. Pastilele actuale sunt extrem de sigure, nu provoaca probleme nici pe termen scurt nici pe termen lung. Din contra, ajuta organismul sa functioneze corect. Contin o cantitate mica de hormoni de sinteza, dar sunt hormoni de acelasi tip cu cei care deja se afla in organismul tau.
Daca iei vitamina C sau calciu, tot asa te ingrijorezi?

La inceputurile pastilelor anticoceptionale nu se cunosteau dozajele corecte si de aceea erau probleme. In plus, multi oameni au probleme de natura religioasa, mistica, morala, etc dar pastilele sunt absolut sigure si benefice pentru organism. Doar dai organismului hormonii care ii lipsesc.

| Madalinnaa253 explică (pentru Robert2526):

Nu sunt in nicio eroare laughing doar incerc sa spun ca nu medicamentația e unica cale de vindecare. Daca n ar fi rele, dc au prospectul de jum de metru? O sa le iau ca nu vreau sa mai risc. Ma gandeam ca poate si contactul sexual influenteaza cumva apariția chisturilor. Daca nu mai am o perioada, e mai bine?

| Robert2526 a răspuns (pentru Madalinnaa253):

Stiu ca e lamoda treaba asta cu medicina alternativa si alternative la medicatie. Esti libera sa incerci dar te asigur ca te intorci tot la medicatie pentru ca pur si simplu ceea ce spui tu nu functioneaza. A nu se intelege ca o alimentatie sanatoasa, o viata activa, ceaiuri, etc nu sunt benefice dar nu sunt atat de benefice precum medicatia, asta la nivel general. In cazul tau particular, avand deficit de hormoni, NU exista alte cai de vindecare. Sigur, esti libera sa incerci, fiecare e liber sa faca ce vrea, eu doar iti spun ca nu o sa iasa bine. Am vazut sute de cazuri ca al tau, chisturile astea sunt ceva comun. Nu esti nici singura persoana care refuza medicatia din diferite motive dar pana la urma, se intorchappy Decizia e la tine, iti urez bafta