| shadow_2791 a întrebat:

Am 1.53 m inaltime si nu am mai crescut din clasa a4a, acum sunt a9a. Este vreo sansa sa mai cresc macar 2-3 cm? (sunt fata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

In clasa a 9-a aveam aceeas inaltime. Peste cativa ani am 1. 70. Poti creste chiar cu mai mult. Daca faci sport e mai probabil sa cresti chiar si 10 centimetri sau mai mult.

12 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. Eu am mai crescut cativa centimetrii la 21 de ani! Cred ca la mine cel mai mare aport l-a avut qi-gong-ul, fiindca si antrenoarea mi-a povestit cum crescuse in ainaltime (avea 30 de ani, si un baietel de 4 cand s-a apucat, deci iti dai seama ce uimita a fost). Desigur tu poti incerca si inotul, baschetul, orice simti ca te ajuta.

| hax0r a răspuns:

Poliomielita este o boala grava care impiedica dezvoltarea armonioasa a tesutului osos producand malformatii la nivelul acestuia. dar exista operatii de lungire a membrelor. iti implanteaza niste tije de titan in oase si ti le lungesc prin fracturi controlate. e scump dar merita. Mult succes!

| User a răspuns:

Da, normal ca da. pana la 18 ani sigur mai cresti. sunt care cresc chiar pana la 21.

| Ana_6509 a răspuns:

Am fost cam in aceeasi situatie si desi am sperat ca mai cresc acest lucru nu s-a intamplat, poate tu vei fi mai norocoasa.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Pai da, mai poti creste pana pe la 18-19 ani. Am auzit ca basketul si voleiul ar ajuta, si ele.winking

| Lucky_9459 a răspuns:

Da, cu foarte mult sport :tenis, basket, volei si tractiuni big grin

| misiik a răspuns:

Practica un sport, de exemplu baschet sau saritura in lungime, de pe loc, inotul, volei.

| freeman a răspuns:

Basket, suspendari pe bara sau alte activitati sportive intretinute cu sarituri si intinderi ale articulatiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da, sunt sanse sa mai cresti, pentru ca dezvoltarea la fete se opreste in jurul varstei de 17 ani.Pentru a fi sigura ca mai cresti acesti 2-3 cm pe care ti i-ai dori, incearca sa faci si inot sau baschet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, eu am 1m 72cm si sunt in clasa a4a... dc nu faci ca mine? eu fac handbal din clasa 1 si ma dau cu rolele in fiecare zi cand e cald afara.asculta-ma pe mine si o sa fii foarte inalta

| chitaramea a răspuns:

Bineinteles in liceu te inalti cel mai mult si te.ar ajuta si un sport de ex. Inot sau handbal

| Anutza_9378 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie...adiik acum trec a 9a si am 1, 53 m... dar sigur mai crestem noihappy