| FlyingSparkle a întrebat:

Am 13 ani si am observat chiar ieri ca mi-au aparut niste dungi rozalii pe fese, consider deci ca sunt vergeturi. As dori sa scap de ele, pentru ca sunt neplacute din punct de vedere estetic, mai ales daca peste putin timp voi merge la plaja. sad va rog sa ma ajutati. va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Bunny a răspuns:

Sunt mai multe cauze ale aparitiilor vergeturilor.In mare e vorba de dezvoltare brusca(nu neaparat in greutate, ci si in inaltime). Important e ca pielea se intinde si capata un model inestetic.Vergeturile odata aparute dispar de greu. Fiind slaba banuiesc ca sunt si subtirele si in 6-12 luni se vor albi(deci vor fi greu vizibile). Pana la atenuare, poti folosi unt de shea, crema de galbenele, ulei de masline aplicate usor masand locul afectat(plus si prin alte zone pentru prevenire). Stiind acum ca iti pot aparea usor, eu iti recomand sa folosesti crema din comert pentru prevenire pe mai multe zone ale corpului(sa nu mai ai surprize alta data). Si pentru cele deja existente incearca ceea ce ti-am spus mai sus. Incearca sa folosesti produse cat mai naturale si incearca sa nu faci o obsesie pentru cateva dungulite.
Si cel mai important e sa ai pielea si tot organismul hidratate.Consuma minimum 2, 5 l de apa pe zi si fa cat mai multa miscare. Sper ca te-am ajutat.Succeshappy.

| chibiusa a răspuns:

Te-ai ingrasat sau ai slabit brusc?
oricum e aiurea tare sa ai vergeturi la 13 ani.
foloseste crema hidratanta sau pentru vergeturi...dar de majoritatea nu scapi decat cu laser

| iTami a răspuns:

Mda,is vergeturi, si eu am.si sora mea.ei iau trecut c-a stat mult la soare.da eu am stat oricum mai mult decat ea, si nu mi-au trecut, deci habar n-am

| Lace a răspuns:

Din pacate nu mai poti scapa de vergeturi, doar daca iti faci operatie.Dar ca sa le atenuezi da-te cu foarte multa crema cu vitamina A si E. happy

| FlyingSparkle explică:

Nu m-am ingrasat, nici nu am slabit brusc, sunt slaba, adica normala din acest punct de vedere. dar de-abia astazi am observat, acum cateva zile nu vazusem nimic.