| Dais a întrebat:

Am 13 ani si luna trecuta pe 17 februarie mi a venit ciclul pentru prima data.acum e deja 20 martie si nu mi a mai venit.e ceva rau ? ce se poate intampla? de ce nu mai vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimic rau. primele menstruatii pot fi ciudate, neregulate si foarte adesea dupa prima menstruatie apare o pauza care poate dura chiar si un an. Nu te ingrijora, va veni si alta menstruatie.

| AlexandraEpureanu a răspuns:

La inceput, in primele cateva luni, ciclul nu vine regulat; nu ai nici un motiv sa iti faci griji, doar sa ai grija sa ai intotdeauna un absorbant la tine pentru a nu fi luata prin surprindere.

| MrAngelus a răspuns:

Ginecologii avertizează că stresul emoţional şi supărările pot cauza dispariţia menstruaţiei, un sindrom numit amnoree. Absenţa ciclului, în astfel de cazuri, poate persista până la câteva luni, spun specialiştii, perioada depinzând de intensitatea stresului. O altă cauză în apariţia amnoreei este terapia hormonală continuă şi îndelungată, remediul fiind întreruperea imediată a administrării anticoncepţionalelor. „Dispariţia menstruaţiei poate fi provocată şi de un nivel ridicat de prolactină, un hormon de hipofiză. Totodată, ciclul menstrual se poate întrerupe din cauza instalării menopauzei timpurii, adică în jurul vârstei de 35 de ani. În aceste situaţii, trebuie consultat medicul endocrinolog", precizează doctor ginecolog Stelian Pană, director medical al Spitalului „Filantropia". Întârzierea menstruaţiei mai are cauze legate de administrarea antidepresivelor, antipsiohoticelor, precum şi a hormonilor tiroidieni.

De asemenea, amnoreea apare în sindromul ovarului polichistic, în disfuncţiile tiroidiene, dar şi în lipsa unei diete sănătoase şi echilibrate, în special în anorexie şi bulimie. Exerciţiile fizice intense şi bolile cronice pot duce şi ele la absenţa ciclului menstrual, spun medicii. În cazul în care menstruaţia întârzie mai mult de trei luni, consultarea unui medic specialist este obligatorie, avertizează ginecologii.

Sursa: http://www.nutritie-sanatoasa.ro/......nstrua-iei

| Miuriel a răspuns:

Inca nu ti-a venit pentru ca nu este regulat. Dupa aproximativ un an o sa iti vina regulat.Nu te speria, stai linistita, o sa vina cand te astepti mai putin.Sa ai mereu un tampon in ghiozdan ca sa nu ai vreo surpriza neplacuta.
Sper ca ti-am fost de ajutor!

| tomi10 a răspuns:

Buna stay linistyta la inceput nu o sa iti vina cum trebuie oate o luna vine una nu nu te speria.ai grije cu racerile ca e rau poti sa faci cheaguri.

| tomi10 a răspuns:

Buna stay linistyta la inceput nu o sa iti vina cum trebuie poate o luna vine una nu nu te speria.ai grije cu racerile ca e rau poti sa faci cheaguri.

| carmen2011 a răspuns:

La inceput asa va fi, nu tb sa-ti faci griji (asta evident in lipsa unei vieti sexuale). poti sa incerci sa faci o cura cu Femicur. iti va ajuta la reglarea dezechilibrelor hormonale, cu simptomele premenstruale si sa scapi de dureri. pastilele sunt obtinute din plante, se ia una singura pe zi si se gasesc in farmacii.