| Nicoleta_Nico_1990 a întrebat:

Am 14 ani, iar prima menstruatie am avut.o acum 2 luni iar acum mi.a venit menstruatia si curge abundent cu foarte mici chiaguri. Ar trebui sa consult un doctor? Ajuta.ti.ma dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna. Acum depinde ce inseamna abudent ( daca schimbi absorbantul * si e plin* la fiecare ora, da e abudent). E normal sa iti vina mai mult decat ti-a venit prima data ( organismul se regleaza), iar acele chiaguri ( daca sunt foarte mici) si ele sunt normale ( sunt resturile de pe peretii uterului - care au fost pregatite pentru a tine un copil, iar daca nu esti insarcianat, ele se curata, pregatindu-se din nou pentru un bebe). Dar pentru orice eventualitate, poti sa te duci la medicul tau de familie ( sa vorbesti cu el), iar daca el crede ca e necesar un consult ginecologic, o sa iti dea trimitere la ginecologie.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi :)

În PRIMUL an de ciclu menstrual - şi mai ales în cazul în care menstra lipseşte 1-3 luni, sunt posibile menstruaţii mai abundente sau mai lungi de 7 zile.
De asemenea, este posibil ca în a 2-a lună ( sau în altele ) menstra să LIPSEASCĂ!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Şi cheagurile sunt relativ normale - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Toate cele bune.