| DiabloGeo a întrebat:

Am 14 ani si am 1, 53 cm(cam scund)si colegii mei au 1, 70-1, 74 cm si rad de mine si imi zic ca sunt pitic...Imi puteti zice cum sa fac sa ma mai inalt mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Si eu cred ca esti cam scund.I, 53 cm cred ca aveam eu in clasa a 4 a! Incearca sa te duci la un endocrinolog.Asa am facut eu, deoarece toata lumea imi spunea ca sunt prea inalta pentru varsta mea, dar totusi am o inaltime normala. Poti juca baschet ca sa te mai inalti! Dar sfatul meu este sa te duci la un endocrinolog!

13 răspunsuri:
| Belciu a răspuns:

Baietii cresc mult intre 15 si 18 ani. Dar poti sa joci baschet sau sa faci intinderi la usa de 100 de ori pe zi.

| Belciu a răspuns:

Ma refer la folosirea partii de sus a tocului de la usa, pepost de spaliere. Te agati si te ridici pe varfuri, apoi te lasi pe calcaie. De 100 de ori pe zi.

| cosmina05 a răspuns:

Stai linistit ca vei mai creste.Baietii se dezvolta dintr-o data si din aceasta cauza ei au crescut mai repede.Insa pentru linistea ta, ai putea sa joci bascket sau voley. Ajuta la crestere

| TraficantDeVise10 a răspuns:

Si eu implinesc luna viitoare 15 ani si am 1, 56; iar cel mai mare coleg al meu are 1, 79.
Faza ii ca asta nu e un motiv sa razi de cineva. Poti sa faci baschet,sau sa te prinzi de o bara si sa te tot ridici si sa te lasi jos, la fratele a functionat asta [a crescut de la 1, 57 la 1, 69]
Funda?

| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Eu sunt in clasa a6a si am 1.54

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate eu am crescut in 6 luni de la 1, 70 la 1, 85. Acum am 14 ani si am 1'90.fa si u sport (fotbal, baschet).sa stii ca, conteaza si alimentatia bafta funda?

| sticksulet a răspuns:

Practica inot

| mistajam a răspuns:

Ia-ti tocuri

| Alexa_3837 a răspuns:

Pai si eu sunt micuta si am acceasi varsta, si mereu se i au de mine, stiu cum e, nu exista un mod, doar prin exercitii de intindere a corpului si foarte mult sport! Nu mai fii asa suparat pe faza asta cunosc o fata de 15 ani care are 1, 45 si inca cateva mai mici ca mine de inaltime, si nu e asa rau!

| Alexa_3837 a răspuns:

Daca nu ti pasa de ce zic ei, o sa uite!

| DiabloGeo explică:

Belciu la ce te referi?

| TheVovka96 a răspuns:

DiabloGeo eu tot am 1, 53 am 14 ani colegii mei sunt cam de inaltimea 1, 70.Eu acum incerc sa ma tin cit mai mult pe bara, nu stiu sigur daca functioneaza dar eu incerc succes

| TheVovka96 a răspuns:

Eu am aceeasi problema am 14 ani si 1.54, Acum incerc sa ma tin cit mai mult pe bara