| asdfghjkl321 a întrebat:

Am 14 ani si mereu am iarna o problema cu mainile : mi se invinetesc putin, iar unul dintre degete mi se umfla. Ce am? Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NiculaLoredanaAndreea a răspuns:

Am aceeasi problema. Din cauza frigului circulatia merge mai prost si ti se invineteste de la frig. Nu ai nimic, e normal.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic pentru tratament si incearca reteta mea: stai cu mainile in apa fierbinte cat poti si apoi in apa rece. Fa asta macar o data pe zi in cate 10-15 ture. O tura este cald-rece.

| darrio2007 a răspuns:

Ai probleme cu circulatia. Iarna pune-ti manusi.

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Numai un medic ar stii exact ce ai dupa un consult, si daca crede necesar un set de analize.
Deci, du-te la medicul tau de familie, poti sa ai o proasta circulatie, sau lipsa unor vitamine, dar asta o sa stie doar medicul de familie dupa un consult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza frigului stai linistit incearca sa folosesti manusi data viitoare multa bafta!

| Mira1234567 a răspuns:

Asta patesc si eu iarna, e de la frig. Chiar acum am 2 degete umflate laughing

| pilimon12 a răspuns:

Salut! Se poate sa ai ori probleme cu circulatia ori romatism.Cel mai sigur ai romatism daca zici ca se umfla un deget! Incearca sa te feresti de frig, folosind manusi, incearca sa tii mainile calde.Cel mai recomandat este sa te duci la un medic sa te consulte, se va rezolva mai repede!

| alecsicu a răspuns:

Daca la 14 ani ai impresia ca e normal sa ai o circulatie atat de proasta incat anumite segmente sa se "umfle" iti spun eu ca nu.

| Marioara_Alexandru_1996 a răspuns:

Incearca sa folosesti crema de maine seara inainte de culcare te ungi iar cand iesi afara foloseste manusi ca sa iti poti proteja mainile. Sper ca ti-am fost de ajutor happy