| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si prima menstruatie mi-a venit pe 14 martie. Ma doare burta ca naiba in momentul asta si e ca durerea de atunci, deci s-ar putea sa-mi vina. E normal sa-ti vina cu o saptamana mai devreme? Chiar nu mi-as dori sa-mi vina pentru ca luni trebuie sa merg intr-o excursie cu scoala. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil să-ţi vină şi mai devreme.
NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

| Celmaitareanonim a răspuns:

Menstruatria nu vine regulat. iti poate venii mai repede sau mai tarziu. cum ti-a venit luna trecuta e posibil ca luna viitoare ( presupunem doar) sa nu iti vina deloc. eu asa am patit dar e ok nu te speria.

| Mona89 a răspuns:

Menstruatia dureaza chiar si 2-3 ani pana se regleaza, iar pana atunci s-ar putea sa-ti vina mai devreme de termen sau mai tarziu. Dar normal menstruatia vine odata la 25-30 de zile.

| Love19 a răspuns:

Mersi pentru raspunsuri. Acum sunt sigura ca mi-a venit. Partea proasta e ca nu stiu cum ma voi descurca in excursie. sad