| Reva24 a întrebat:

Helau!
Am o micuta nelamurire.
Am 16 si din clasa a 7 de cand mi-a venit menstruatia nu pot spune ca am avut un cilcu regulat(desi s-ar presupune sa sa regleze dupa 1-2).
Btw, m-am obisnuit. Acum 2 luni mi-a venit pe 1, apoi urmatoarea luna pe 8. Inainte sa imi vina de obicei ma durea cu cateva zile inainte burta si aveam o senzatie ca si cum mi-ar veni. Nu sunt o fata cu sanii foarte mari si uneori cand aveam menstruatie ma dureau sanii si atunci imi mai si cresteau.(se vedea diferenta)
Luna aceasta cum sunt obisnuita sa nu stiu ziua sigur cand imi va veni si asteptnd durerile de dinainte am asteptat si acestea au apraut dar nimic. De vreo saptamana ma cam doare burta dar nu mereu...are unele momente sau cand merg mult simt ca ma doare si am acea senzatie ca-mi vine. M-au durut si sanii dar acum a incetat durerea.
Nu am avut relatii sexuale.
Am plans si am fost foarte stresata pe la inceputul lunii foarte mult, e asta o cauza?
Care-i treaba?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazui in care ciclul menstrual este neregulat lungimile acestora pot sa difere foarte mult una fata de alta chiar daca sunt consecutive. Menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, in cazul in care ovulul nu este fecundat. In cazul tau nu se produce OVULATIA deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal. Functionarea defectuoasa a glandele responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere va influenta decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 3 luni, se poate considera ca este vorba de o amenoree severa care poate fi semnalul afectiunii numite sindromul ovarelor polichistice (SOP), adica o dereglare hormonala mult prea severa si intro astfel de situatie consultatia ginecologica devine obligatorie. In cazul tau fiindca esti inca la inceputul activitatii menstruale, care in primii 2-3 ani poate fi foarte neregulata nu ar trebui sa-ti faci probleme deoarece pana la urma menstruatia isi va face aparitia insa nimeni nu poate prevede/determina momentul exact. Pentru a scapa de efectele nefaste ale stresul continuu care te deranjeaza si/sau necajeste, chiar daca nu ti-ai inceput inca viata sexuala, ai putea sa ceri sfaturile unui medic ginecolog, care sa-ti prescrie un tratament de reglare a ciclului menstrual la unul normal de 28 de zile. Pentru a reduce/ameliora durerile premenstruale ai putea folosi ceai facut din ghimbir cat mai concentrat (2-3 cani/zi) a carei actiune/eficienta in majoritatea cazurilor este superioara calmantelor obisnuite. Ceaiul de ghimbir poate fi folosit in amestec cu ceai de menta. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa ai dereglari hormonale. Consulta un medic endocrinolog (daca nu vrei ginecolog). Cel mai bine este sa tii sub control toata chestia cu menstruatia pentru a avea o dezvoltare normala. Si da, stresul poate fi o cauza.