| Razvaneserios a întrebat:

Am 15 ani si de cativa ani am migrene. De obicei apar daca nu mananc sau daca stau mult la calculator apar. Pot sa am 2 pe saptamana sau sa nu am niciuna intr-o luna. Cand apare simt o durere in jumatatea dreapta a capului in special in spatele ochiului drept dar se mai intampla rereori si in partea stanga dar niciodata in ambele in acelasi timp. Daca iau un paracetamol si dorm 2 ore scap de ea dar e enervant ca atunci cand apar imi scade capacitatea de concentrare. Scriu asta pentru ca eu chiar acum am o migrena laughing nu pot sa spun ca mor de durere dar sunt unele dati cand imi vine sa ma tavalesc pe jos. Am fost acum vreo 2 ani la medic mi-a facut un EEG. Acum eu vreau sa stiu daca scap de astea vreodata sau daca o sa raman pana mor cu ele asa laughing funda celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kyliejenner a răspuns:

Senzaţia de apăsare dintre ochi
Cum te simţi: cu o durere concentrată de obicei în spatele ochilor.

Cauza: privitul într-un ecran de computer de-a lungul întregii zile poate cauza oboseala şi încordarea muşchilor oculari, ceea ce poate duce şa o durere provocată de tensiune, potrivit unui neuro-oftalmologist din Dallas.

Remediul: Acelaşi specialist american recomandă, în cazul durerilor frecvente de cap, câte o pauză de 15 minute de la calculator la fiecare două ore: "Să te ridici din scaun ca să te mişti este deja o practică sănătoasă pentru inimă, iar ochii tăi îţi vor mulţumi şi ei."