| W3irda a întrebat:

Am 16 ani si sufar de depresie de doua luni. Nu am spus mai nimic despre asta nimanui. Am vorbit cu diferite persoane pe internet care au incercat sa ma inteleaga si sa ma ajute,dar am constatat ca imi place situatia in care ma aflu. Ma sperie faptul ca asociez depresia cu moartea si ca in orice moment,practic, astept sa mor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna seara,draga! Daca crezi in Dumnezeu,roaga-te Lui cat poti de mult,apoi vorbeste cu un preot in care ai incredere si cu un psiholog si cu un psihiatru. Nu-ti fie teama si nici rusine sa mergi la psiholog si nici la psihiatru, caci daca mergi la ei nu inseamna ca esti nebun/a. La psiholog nu au ce sa caute nebunii, caci psihologul nu are ce sa discute cu ei, iar la psihiatru nu merg doar nebunii, ci si persoane cu probleme de genul celei pe care o ai tu si multe altele. Sper ca te-am ajutat. Te pup.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| xBlaise a răspuns:

Suferi cumva ca te-ai despartit? Am avut si eu depresie, dar nu 2 luni...
Du-te la un psiholog te va ajuta 75%

| Makovei_Iuly_1995 a răspuns:

Incearca sa mergi la un psiholog, o sa-ti explice cate ceva ce o sa te ajute foarte mult!

| W3irda explică:

Nu,nu m-am despartit.

| HappyRoberta a răspuns:

Hey! eu cred ca te simt asa pentru ca nu ai mai iesit in lume, incearca sa cunosti persoane noi, sa te mai distrezi, daca nu iti place sa faci aceste lucruri incearca sa faci ceea ce iti place. Sper ca te-am ajutat!

| porumbeistar a răspuns:

Nu te mai gandi la moarte, gandeste-te la ceea ce o sa faci in viitor si mai iesi in lume incearca sa iti pierzi timpul numai cu lucrurile care te atrag, Gandeste ca ai o viata de trait si pe cineva care te iubesti si o sa ii faci sa sufere :*

| manubosulemanuel a răspuns:

Încearcă sa te gândești la ceva mai fericit și dacă nu poți duce la un psiholog