| Alinus23031230 a întrebat:

Am 16 ani și sunt baiat. Am o înălțime de 1, 60m. Am fost la endocrinolog unde am făcut niște analize și mi-a zis ca am cartilajele oaselor inchise și ca nu mai cresc! crying Exista vreo posibilitate de a mai creste? Măcar 1, 70. Sunt disperat! Am văzut ca exista un tratament "growthflex" care îți garantează creșterea și după perioada pubertății! Voi ce parere aveți?
Și am mai văzut ca exista și operații chirurgicale pentru alungirea oaselor, operație folosită de obicei persoanelor cu malformații, accidente sau cei cu nanism.
Exista ceva ce pot sa fac? Va rog ajutați-ma! Am vreo șansa de a ajunge măcar la 1, 70?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu te lua dupa asa zisele tratamente minune, ca nu dau randament.Si eu sunt mica de inaltime pentru ca nici parintii mei nu sunt inalti. operatie se poate face, dar nu merita ca e foarte dureroasa si foarte scumpa.mai sunt persoane minione, stai linistit nu esti singurul.invata sa te iubesti asa cum esti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Growthflex susțin ei că este testat clinic. Testele clinice costă enorm, așa că mă îndoiesc de asta. Apoi ei susțin că are vreo 30 de beneficii pentru sănătate. De aici începe să se vadă că e reclamă mincinoasă. Alungirea oaselor prin operație chirurgicală, e potrivită dacă ai fi un olog cu picioare strâmbe. Eu am un principiu, să nu pun cuțitul pe mine numai în caz că altfel aș muri.

| Bizon95 a răspuns:

Coloana nu poti sa o maresti, in nici un fel
daca ti s-au sudat oasele nu poti sa cresti
oasele picioarelor poti sa le maresti doar pana la un anumit punct, si o sa ajungi disproportionat (picioare PREA lungi)

iar tratamentul e cel mai rau lucru pe care poti sa il faci, pentru ca trebuia inainte de a ti se suda oasele, NU DUPA
dupa o sa aiba niste efecte foarte naspa, si anume iti vor creste extremitatile care cresc toata viata, si anume urechi, nas si limba... iar limba poate creste pana nu mai are loc in gura

| Alinus23031230 explică (pentru Bizon95):

Și ce pot sa fac? Cartilajele genunchilor sunt inchise ...mai pot face ceva?

| Bizon95 a răspuns (pentru Alinus23031230):

Man, daca ai diagnosticul asta, inseamna ca ai fost la doctor
doctorul ce a spus?
iar daca nu iti place ce a spus du-te la un cu totul alt doctor si obtine o a doua opinie

| Alinus23031230 explică:

Conform calculului de inaltime ar trebui sa am 1, 71m