| AdelinC342 a întrebat:

Am 17 ani si inaltimea mea este de 1, 56m,sunt curios oare ce as putea sa mai fac pentru a creste in inaltime? Oare ajuta mult basketul, handbalul sau kick-boxingul la cresterea in inaltime? La barbati la inaltime in clasa mea si in familie practic sunt cel mai mic si ma simt cam stanjenit de asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

E destul de tarziu dupa cum ti s-a spus dar mergi de urgenta la un medic endocrinolog sa te examineze si sa-ti dea tratament cu hormoni de crestere daca mai ai inca cartilajele deschise. Esti pe undeva candidatul ideal pentru asa ceva ca inaltimea ta e foarte mica (20 cm sub medie), 1.56 e putin si pentru o fata, cu atat mai mult pentru un baiat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar fii ajuta, daca incepeai pe la 12-13 ani, acum este tarziu, practic cresterea ta este aproape incheiata.

| En3Rgi a răspuns:

Inaltimea nu se prea poate modifica dupa cum vrem noi, este genetic si cam trebuie sa te multumesti cu ce ai, altii sunt mai norocosi altii mai ghinionisti asta e.Dar ai putea sa incerci sa practici inotul, ajuta mult si este cel mai bun sport posibil, deoarece nu iti pune presiune pe coloana ca alte sporturi.

| Yssa142 a răspuns:

Te-ar ajuta baschetul, si chiar e un sport placut! Succes!