| SV3N a întrebat:

ce credeti despre tratamentul cu HGH pentru a creste in inaltime? Mi-s-a recomandat asa ceva insa imi este teama de a nu-mi afecta sanatatea si sunt curios oare cat de mult ma poate ajuta sa cresc in inaltime si cat timp trebuie sa-l fac.Acuma am 17 ani si inaltimea mea este de 1, 64m.Dar oare daca combin acest tratament cu basketball-ul si inotul ar putea fi sanse de a creste mai mult in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Sa nu iei tratamentul dupa ce ti se inchid cartilajele de crestere

| Donsavas a răspuns:

Salut! Da, hormonul de crestere chiar te dezvolta, sportul te ar putea ajuta sa previi afectiunile de coloana suparatoare, ce ar putea aparea intre timp. Bineinteles ca nu trebuie sa renunti la sport, insa nici sa exagerezi. Hormonul de crestere prescris iti este de ajuns la varsta ta.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sanse combinand aceste 2 sporturi sunt, dar sub 11%.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Doar un medic endocrinolog iti poate prescrie un asemenea tratament in urma unor investigatii si tot el/ea iti poate spune cat trebuie urmat. Nu stiu daca baschetul sau inotul ajuta in plus fata de acest tratament, inaltimea e genetica in proportie de 90%. Inaltimea ta este mica dar in limitele considerate normale mai ales daca si parintii/bunicii tai sunt mici de statura. Cunosc persoane chiar mai scunde decat tine.