| onlyme a întrebat:

Am 23 de ani si 77 kg.....nu mai stiu ce sa fac sa slabesc macar 10 kg...sad in momentul de fata mananc in fiecare dimineata cate-un baton FIBROBAR R, la amiaza o supa sau ceva usor, iar seara un fruct sau nimic. dupa ora 6 nu mai mananc nimic.va rog sa ma ajutati si pe mine.sunt disperata.va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dara a răspuns:

Draga mea, incearca sa nu te infometezi, ca nu e bine! Tot ce ti-a recomandat Tundenana e foarte bine. Trebuie alimentatie sanatoasa, sport si VOINTA; pe langa asta mai poti incerca, de doua-trei ori /zi, INAINTE de masa, sa dizolvi in putina apa o lingurita de drojdie de bere si sa o bei. Drojdia de bere taie pofta de mancare, micsorand numarul de calorii primite de organism.Senzatia de satietate se resimte imediat si se mentine mai multe ore.
http://www.armonianaturii.ro/......14-articol
http://www.adevarul.ro/articole/beneficiile-curelor-cu-drojdie-de-bere.html
Succes!

7 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Onlyme... nu cred ca cura pe care ti-ai ales-o este sanatoasa... trebuie sa stii cum sa mananci ca sa slabesti... organismul tau va fi slabit si expus la diferite boli daca tu continui asa... de acord cu nemancatul dupa ora 6, insa dimineata incearca sa mananci... nu doar un baton... eu cred ca nu e de ajuns batonul acela... sa mananci multe legume, salate, carne slaba, daca manaci fructe mananca la 2 ore inainte de masa sau dupa masa la 2 ore, lactatele nu le amesteca cu carnea si mezelurile, carnea nu manca cu cartofi, nu manca cereale, cum ar fi popcorn, orez, fainoase, porumb, nu manca nimic dulce, uita-te la eticheta produselor pe care le cumperi sa nu contina zahar, iar o chestie importanta este miscarea... nu exista dieta sau cura fara miscare una fara alta nu merge, nu ajunge sa te plimbi pana la frigider si inapoi, nu... trebuie miscare multa... ce preferi tu... acasa un pilate ...de ex eu asta fac zilnic pilate e foarte bun si nu deloc obositor insa pana la sfarsitul unei sedinte esti leoarca sau fugi, sau mergi la sala, aerobic ce preferi tu... nu fi disperata... nu faci altceva decat sa te epuizezi... stiu cum e si eu am trecut prin asa ceva, trebuie sa gandesti pozitiv... poate ar fi o idee foarte buna sa mergi la nutritionist... el ar putea sa iti faca o dieta personalizata... dupa care sigur vei slabi... daca te intereseaza cum am slabit eu 20 kg... intra pe blogul meu... http://dr-tunde-pantea.blogspot.com/... acolo vei gasi si retete facute de mine in timpul dietei mele... multa sanatate...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Nu ai scris si inaltimea! Oricum, fa multa miscare fructe cat de multe, verdeturi=salate, fara fainoase, multa apa=2-2, 5l / zi, autosugetie:pot pentru ca vreau!, dar, oriocum du -te si la un medic nutritionist! fiecare e altfel, reactioneaza altfel, chiar la aceleasi chestii! Succes!

| alinutzaa2009 a răspuns:

Nu am restrictii la mancare, dar incerc sa nu mananc ca o vita. Mananc portii de om, nu de animal. Si portia de om nu arata ca un munte in farfurie! Si cel mai important este sa te duci la toaleta de 2 ori pe zi. Daca nu reusesti, combina niste alimente care te fac sa te duci la toaleta macar 1 data pe zi. DE EXEMPLU la mine functioneaza iaurtul, dimineata, pe stomacul gol...la tine poate este altceva...Si retine: mananca variat, dar portii normale!

| floriboldea a răspuns:

Incearca u cura de sucuri naturale facute acasa din fructe o saptamana nu mananci nimic bei 2 litrii de cu pe zi

| onlyme explică:

Va multumesc pentru sfaturi si cat mai curand am sa merg la un medic nutritionist. din pacate nu am putut intra pe blogul tau tundenanasad... poate imi vei da adresa ta de mass si vorbim mai multe acolo... pupici:*

| onlyme explică:

Am uitat sa spun ca am 171 cm...cu vreo 10 kg in minus cred ca as aratat perfect big grin...va multumesc tuturor pentru sfaturile date

| staticrzr a răspuns:

Nu am citit restul posturilor, dar o sa iti dau cel mai bun raspuns. In primul rand cel mai prost lucru care poti sa il faci cand vrei sa slabesti este sa "te infometezi". In primul rand uita de "supa de varza", dieta de schimbare a metabolismului, regimuri cu fructe sau asa numitele "pastile minune". In primul rand renunta la produsele de cofetarie, dulciuri, prajituri, bomboane, bauturi racoritoare, paine alba, orez, cartofi, chiar si sucuri de fructe naturale(deoarece nu au fibre vegetale care sa incetineasca absorbtia glucidelor nivelul lor in sange creste prea repede si este foarte probabil sa se depuna sub forma de grasime). Renunta la grasimile nesanatoase, si aici ma refer la grasimile ascunse in mezeluri si alte preparate din carne sau de patiserie, lapte integral, branzeturi fermentate, margarina(folositi unt in loc de margarina daca este nevoie, margarina este un produs nenatural, aproape toxic pentru organism), produse de fast food(chicken mc'nuggets au o cantiate enorma de grasime, nu sunt de fapt carne ci un amestec care contine ceva carne, soia, aditivi si multa grasime) etc. Ok, acum ca am stablit toate lucrurile astea sa stii ca nu exista un regim de slabire RAPIDA, iti trebuie doar multa vointa si vei ajunge acolo unde doresti. Imi pare rau, trebuie sa plec acum si nu pot continua postul, daca vrei mai multe sfaturi imi poti da add la : parvu_catalin2004 si imi lasi un offline si imi zici ca esti tu ok?