| cazacubogdan22 a întrebat:

Am 26 de ani si am tensiunea de 150/90.Nu fumez nu beau, dar lucrez schimbul 3 de luni pana duminica si merg si la sala.Am facut foarte mult sport de performanta, 10-12 ani de inot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La varsta ta nu este o hipertensiune de cauza cardiaca (care sa fie influentata de fumat, alcool stres) ci una de cauza renala, endocrina sau una esentiala (innascuta). Trebuie sa te vada un cardiolog.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este mare, o hipertensiune de gradul 1.
Mergi la cardiologie, fără sare, grăsimi, efort fizic mare!
Sănătate.
Pa, pa.

| tiriboxi a răspuns:

Buna am o veste buna pentru tine si anume trebuie adus un element de echilibrare a efortului depus de organismul tau depasind gradul de suportabilitate, incepind cu programul de munca, renunta la schimbul 3 este nociv,

| tiriboxi a răspuns:

Buna, solutia problemei tale nu am putut sa o dau la primul raspuns, foloseste citeva produse naturale de la firma cu care eu colaborez, usturoi, omega3, tensunea se va normaliza