| smiley92 a întrebat:

Am 27 de ani si nu sunt multumit de conditia mea fizica, mai precis sunt foarte slab si nu pot lua in greutate orice as face, oricat si oricum as manca.
Intotdeauna am avut pana in 60kg, niciodata mai mult si 1.72m inaltime.La efort fizic intens mai scad in greutate si greu pun inapoi, imi trebuie luni.Nu fac efort fizic intens in permanenta dar miscare tot fac.
Am mers la sala cateva zile sa ma obisnuiesc cu aparatele dar cand am incercat sa fac picioare am pus multe greutati din prima pentru ca mi se parea prea usor iar de atunci am durere de spate/coloana si ar trebui sa merg sa fac o raza.Deci de sala nu pot sa ma apuc pentru ca nu imi permite conditia fizica si nici nu m-ar ajuta la ceva.
Am avut de incarcat niste marfa si nu am putut sa duc pana la capat, am obosit repede pentru ca trebuia de stivuit niste lazi si incepea sa doara rau spatele. Unele lazi erau chiar foarte grele ca abia le ridicai in doi si mi-a fost rusine de oameni ca la aceasta varsta sa nu pot ridica.Forta am, rapid sunt dar ridicatul ma omoara iar la sala nu am ce cauta in situatia de fata, mai mult rau mi-as face posibil si o hernie de disc.
Alimentatia nu e organizata dar e ok, unii se mira cat mananc si nu ma "ingras", adica sa fiu mai solid decat acum. Undeva gresesc, dar nu pot sa imi dau seama daca e alimentatia, probleme de sanatate, stresul sau altele.Nici nu stiu de ce sa ma apuc pentru ca sunt tot felul de explicatii si mai mult imi fac inima rea si ma enervez ca nimic nu merge.
Numai in pierdere am fost in ultimul timp sau dintotdeauna, atat pe plan profesional cat si familial.Nu are rost sa intru prea mult pe acest subiect insa ma simt foarte aiurea si am un feeling ca nu voi reusi niciodata pe aceste planuri si nu reusesti nici prieteni sa iti faci.
I-am spus si medicului de familie dar nu are ce sa imi dea, spunea ca ar putea sa imi dea ceva dar nu e sanatos si ca arat destul de bine iar altii ma invidiaza ca ar vrea sa fie ca mine, suplu, rapid, sportiv...Totusi nu vreau sa arat umflat cu pompa gras sau ca Arnold ci sa iau 10-15kg de masa musculara si sa ma mentin.Tot ma documentam pe net/Youtube dar acolo se promit multe, sa cumperi programe si nu stiu ce suplimente.Nu am apelat si nu voi apela vreodata la asa ceva, vreau natural.
Citeam cate ceva pe net despre protocoale de crestere in greutate sau programe de masa musculara insa nu stiu ce sa incerc sau unde ar putea fi greseala.
O doctorita mi-a recomandat sa fac analize la glanda si mi-au iesit in valorile normale, valori mici ce-i drept dar ok ~1 si ceva la TSH sau si VSH...2 sau 3 analize am facut si sunt destul de scumpe.Am inteles ca ar putea fi glanda tiroida daca nu iei in greutate dar inca e intre valorile normale.
Vreau sa practic niste sporturi si sa dau admiterea la scoala de politie insa tot am amanat si amanat din acest motiv pentru ca nu imi place cum arat si altii imi spun ca sunt prea slab/firav etc.Nu stiu ce sa mai incerc, unde gresesc si ce as putea sa fac ca pe viitor sa arat mai bine? Faza e ca ma stresez foarte mult si nu prea pot sa scap de stres, foarte repede imi fac nervi dar de asta voi scapa atunci cand voi indeplini cele doua planuri...probabil.
Nu vreau sa lungesc prea mult cu vorba, ar fi multe de spus si precizat insa poate aveti ceva recomandari in aceasta privinta, pe cineva din familie sau prieteni care s-au recuperat.
Vreau niste sfaturi ce au functionat la voi nu orice material de pe internet cum arata unul si altul, poate aia iau steroizi sau alte minuni.
Am dat de un protocol pe internet al unui doctor pentru cresterea in greutate insa nu sunt sigur daca merita investitia, multi recomanda produse si nu stiu ce alimente precum soia, ciuperci nu stiu de care, altii doar carne cat incape, altii sa renunt la carne de tot ca te imbolnavesc.
Trebuie sa incerc sa fac ceva cu viata mea pentru ca timpul trece si trece in defavoarea mea iar eu am numai de pierdut pentru ca ma simt ca o leguma, singur etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Din pacate daca pui masa musculara, rata ta metabolica va creste, si va trebui sa mananci si mai multe calorii ca sa mentii greutatea la care o sa fi.

Solutia teoretica la problema ta este sa mananci mai mult decat are nevoie corpul tau. Dar apare alta problema, nivelul de insulina. Daca ai un metabolism foarte rapid, insulina va scadea brusc dupa cateva ore in care nu ai mancat, si vei intra in starea de cetoza. Sunt multi factori de luat in seama si doar un specialist in nutritie te poate ajuta, cu un consult detaliat.

Eu din experienta mea iti pot spune sa incerci sa mananci mancare bogata in calorii(branza, alune, nuci, migdale, maioneza, ulei de masline, cocos), si sa nu lasi mai mult de 2-3 ore pauza intre mese sau gustari.

| smiley92 explică (pentru Frank51):

Poti sa fii mai explicit te rog la ce te referi prin nivelul de insulina?
Momentan nu imi permit un nutritionist, am alte cheltuieli iar la ce nutritionisti sunt in zona mea sa nu zic si in tara mai multe inveti de pe net/Youtube de la straini.
Mi-ar trebui niste retete mai exact pentru masa musculara, o carte de bucate si cum se calculeaza caloriile.Am cautat sa comand o astfel de carte dar nu am gasit cine stie ce.
Si partea cu mancatul mult mi se pare o aberatie, am mai auzit-o pe asta dar iti dai seama ca vor creste costurile alimentatiei iar un culturist de exemplu daca are nevoie de 2000kcal iar eu sa ajung la greutate lui mi-ar trebui 5000kcal.Tot ce e bogat in calorii costa si mult iar daca stai sa aduni muncesti doar sa mananci.
Doctorul respectiv spune ca nu e nevoie de mai mult de 3 mese pe zi, de gustari nu ar mai fi nevoie pentru ca aia e ciugulit si asa mananc eu acum...o masa mai calumea iar restul gustari.
3 mese dar sa fie bogate, mai ales cea de amiaza iar dupa ora 18 sa nu mananc absolut nimic.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la endocrinolog!

| smiley92 explică:

Alte sugestii?

| Proiectilul a răspuns:

Si eu sunt la fel: 1.73m, 58-60kg si am 49 ani.
Am fost un copil plapand, am cla 18 arescut incet si ni am ajuns la cele aproape 60kg pe care le am si acum dupa atatia ani.
La fel imi spuneau si mie unii-altii ca nu-s normal, ca am ceva,...
Aiurea, n-am nimic, sunt bine asa cum sunt. Mananc bine, nu-s lipsit de putere, sunt in stare de munca, de sporturi precum ciclism, dumetie. De mult nu-mi mai fac probleme ca ar fi ceva in neregula cu mine.
Mai stiam pe unii care pe la 20 ani erau slabi ca mine, iar acum sunt obezi.

| Proiectilul a răspuns:

Si eu sunt la fel: 1.73m, 58-60kg si am 49 ani.
Am fost un copil plapand, am crescut cu greu si la 18 am ajuns la cele aproape 60kg, cate am si acum dupa atatia ani.
La fel imi spuneau si mie unii-altii: ca nu-s normal, ca am ceva,...
Aiurea, n-am nimic, sunt bine asa cum sunt. Mananc bine, nu-s lipsit de putere, sunt in stare de munca si de sporturi precum ciclism, dumetie. De mult nu-mi mai fac probleme ca ar fi ceva in neregula cu mine.
Mai stiam pe unii care pe la 20 ani erau slabi ca mine. Sufereau si ei din cauza asta, dar acum sunt obezi. Eu macar am ramas slab, ca la 18 ani si asa vreau sa raman in continuare.