| KathleenCatLeen a întrebat:

Am 32 de ani si sunt abstinenta sexuala de mai bine de zece ani(cu adevarat,caci in acest timp nu am practicat malahia vreodata).In fine,intrebarea mea ar fi daca lipsa activitatii sexuale ar putea dauna,in timp:sa duca la dereglari hormonale,chisturi ovariene sau mamare,noduli mamari,fibrom uterin,endometrioza sau cancere:de san si ovarian.Mi-e foarte frica,desi nu am nicio problema DEOCAMDATA, toate analizele imi ies foarte bune.De asemenea, e posibil sa intru la menopauza mai devreme din aceasta cauza? Tiroida se poate deregla? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Abstinenta sexuala poate duce la probleme psihologice (daca nu exista un motiv puternic, ca de exemplu devotamentul religios). In rest, nu determina probleme endocrine sau ginecologice. Exista niste studii care arata ca poate duce la o menopauza mai precoce cu cateva luni, dar datele nu se verifica pe loturi mari de paciente. Pentru cancerele de san, lipsa sarcinilor si a alaptarilor reprezinta un factor semnificativ de risc (astea evident decurg din lipsa de activitate sexuala)

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

"Abstinenta sexuala poate duce la probleme psihologice (daca nu exista un motiv puternic, ca de exemplu devotamentul religios)."

Deci poate duce la probleme psihologice daca nu e generata de o problema psihologica. Nice!

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Devotamentul religios nu este o problema psihologica. Exista oameni care au vocatie sa fie calugari sau care au o credinta si o supunere religioasa suficient de puternice incat sa respecte voia Domnului mai presus de alte considerente. Sa consideri asta o problema psihologica este dovada fie de prostie, fie de egoism.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

No sh*t? Probabil ca si astia care din devotament religios isi pun bombe pe ei si se arunca in aer nu au probleme psihologice atunci. Dar stai, aia sunt musulmani si evident ca au, pe cand crestinii nu...
Nu e nici o diferenta intre devotamentul lor si al crestinilor. Doar societatea in care traiesc ei le permite si mai mult, de multe ori ii incurajeaza sa isi arate devotamentul. Si voi ati fost la fel secole la rand. Iar sa negi asta e fie ipocrizie, fie prostie.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Confunzi devotamentul cu fanatismul, probabil intentionat.
Crestinismul a fost si el o religie violenta si eu nu neg asta. dar a ajuns la o maturitate la care poate va ajunge si islamul peste cateva sute de ani. Nu stiu, dar fanaticii religiosi sunt la fel de rai, indiferent de religia lor. Iar cei devotati unei religii, fara a fi fanatici, sunt de admirat indiferent ce religie au.
E destul ed simplu pentru mine: ai o credinta puternica care te indeamna sa fii bun, cald, iubitor, sa respecti viata si toti oamenii, indiferent de religia lor, sa respecti cu scrupulozitate legile tarii in care te gasesti, atunci esti un om bun, indiferent cum se numeste religia ta si indiferent daca in numele ei practici (tu) abstinenta sexuala, alimentara, sau alte forme de sarcificiu religios. daca religia ta (sau lipsa ta de credinta) te indeamna sa fii rau, intolerant, sa incalci legea, sa intri cu bocancii peste credintele oamenilor, sa omori, sa discriminezi, atunci esti un om rau si asa vei fi indiferent cum se cheama religia ta pana la sfarsitul zilelor tale

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Hai ca sa incheiem discutia asta fara rost. Sa stai ca tampitul pana la 30 de ani sau mai stiu eu cat fara sa faci sex nu e devotament, e fanatism si prostie. Punct. Fanatism nu inseamna doar sa omori in stanga si in dreapta.
Crestinismul a ajuns la maturitate, my ass, crestinismul a fost obligat sa renunte la practicile care l-au consacrat, ca daca era dupa "maturitatea" crestina nu se schimba nimic.
Ce sa zic, acum sunt in epoca de "crestinism cu fata umana"...pff.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Adevarul este ca la cat de jos ai coborat nivelul discutiei, e mai bine sa incheiem, o sa rada lumea de amandoi ca suntem implicati intr-o discutie vulgara. Multumesc

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Ei hai, am devenit dintr-odata sensibili, dupa de zici ca dau dovada de prostie...
Problema nu e vulgaritatea discutiei ci ipocrizia. Altii sunt fanatici cand fac tampenii, crestinii sunt "devotati spiridusului". Mai sa fie...
Iar calugarii si toti cei care se vara prin manastiri si prin alte locuri de genul asta nu au deloc probleme psihologice... ei sunt "devotati". Hai sa fim seriosi...

| KathleenCatLeen explică (pentru Holiday):

Relatia mea cu Dumnezeu nu are nicio legătură cu lipsa activitatii sexuale.Pur și simplu, sexul nu mi s-a părut ceva plăcut. Nu am o problema fiziologica și nici una psihologica.Mi s-a părut o chestie murdara, animalica și inutila.Nu simt nevoia sa o fac și nu am simtit-o niciodată.Nu am un prieten în acest moment, deoarece, aparent, niciun barbar nu ar accepta pe cineva total dezinteresat de imperechere.Am înțeles, asta e modul lor de a-si arata "iubirea",deși sunt complet dezgustători în acele momente.Și nu,nu am crescut intr-o familie fundamentalist crestina,tatăl meu este cel mai mare ateu pe care l-am cunoscut vreodata,iar mama a fost atrasa întotdeauna de budism,ezoterism și alte "minunatii".Am avut o relație foarte deschisa și încă o avem. Discuția care s-a iscat,vis-a-vis de religia crestina,Dumnezeu, călugări, și alte asemenea, mi se pare total deplasata, dovedește frustrare, intoleranta, prejudecata și rautate!

| Brigaela a răspuns (pentru KathleenCatLeen):

Exista persoane asexuate, desi sunt rare, poti fi printre ele. Nu este nimic rau si nu denota nici o problema psihologica. Daca ti-ai dori si, din diferite motive, nu ai putea avea viata sexuala, atunci frustrarea ti-ar putea produce probleme psihologice. Dar atata timp cat traiesti asa cum vrei si te simti bine, nu vei pati nimic rau.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Ea nu e asexuata, e asexuala. Pe de alta parte, daca lipsa sexului nu ii creaza probleme, imposibilitatea de a beneficia de celelalte lucruri care exista intr-o relatie de medie sau lunga durata evident ca e posibil si probabil sa ii creeze frustrari.
Bineinteles ca se poate trai si asa, dar asta nu inseamna ca nu exista frustrari cauzate de acest lucru care mai devreme sau mai tarziu pot duce la probleme psihologice.

| Holiday a răspuns (pentru KathleenCatLeen):

"Nu am un prieten în acest moment, deoarece, aparent, niciun barbar nu ar accepta pe cineva total dezinteresat de imperechere.Am înțeles, asta e modul lor de a-si arata "iubirea", deși sunt complet dezgustători în acele momente."

Dorinta sexuala nu o au doar barbatii. Am inteles, un barbat dornic de a face sex iti pare dezgustator. Dar o femeie in aceeasi ipostaza?!? Poate ai pur si simplu doar o orientare homosexuala reprimata de prejudecati.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Da, ai dreptate, este asexuala, am scris aiurea, fara sa gandesc exact cum este corect. Multumesc.

16 răspunsuri:
| larrii a răspuns:

Raspunsuri concrete si corecte ti le poate da doar un medic, aici poti primi cel mult sfaturi. Parerea mea este ca ar putea aparea, cred eu, anumite dereglari hormonale, pentru ca in timpul actului sexual se elibereaza anumiti hormoni si au loc diverse procese biochimice... Nu stiu ce sa zic, inca o data, intreaba un medic ginecolog eventual, sau chiar medicul de familie.

| minrest a răspuns:

Poate sa duca, si poate sa nu. Dar doctorul poate sa spuna din timp. Insa nu cu prea mare precizie. V-a dezamagit un barbat, e clar. Dar poate gasiti un barbat potrivit, in viitor, cine stie. Dumnezeu sa va ajute.

| Kogaion a răspuns:

Daca aveti grija de sanatatea dvs, mancand cat mai sanatos, facand ex fizice, scadeti riscul de anumite boli, poate doar o dereglare hormonala dar asta doar in cazul in care chiar simtiti nevoia de a intretine un act sexual. Data viitoare cand mergeti sa va faceti analizele vorbiti cu doctorul despre asta, el va va spune sigur, dar eu am o matusa care nu a fost casatorita niciodata, acum are 50 de ani si traieste foarte bine, Slava Domnului nu are probleme de nici un fel.

| IoanaWorld a răspuns:

Nu. Mama si-a pierdut virginitatea la 30 de ani (deci nu e o diferenta mare) si (fiind foarte deschisa in vedere cu acest subiect cu mine) nu a mai facut pana la 39 pentru ca nu i-a placut si ea nu a facut malahia, cand m-a facut pe mine. Este propria ta decizia si nu, nu patesti nimic