| Simona020 a întrebat:

Am 38 de saptamani de sarcina si azi-noapte m-a luat o durere groaznica de masea. Am luat un Aulin pentru ca nu mai suportam, imi venea sa ma urc pe pereti. Credeti ca e vreo problema avand in vedere ca bebe e deja dezvoltat in perioada asta a sarcinii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
De regulă medicii recomandă gravidelor să nu ia nici un fel de medicament pe perioada sarcinii, însă nu cred că este aşa o mare problemă, chestia e să nu iei antibiotice!
Te pup!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, pot apărea "probleme"!

"Aulin este contraindicat in trimestrul III de sarcina si in perioada de alaptare. Adresati-va medicului dumneavoastra in cazul aparitiei unei sarcini sau daca exista suspiciunea aparitiei unei sarcini in timpul tratamentului cu Aulin.

Intotdeauna intrebati medicul dumneavoastra inainte de a utiliza orice medicament in timpul sarcinii si alaptarii."

SURSA - Prospectul de la linkul :
http://medicamentecompensate.ro/aulin-100-mg-prospect-pret-compensat/

Să iei URGENT legătura cu medicul care te supraveghează pe parcursul sarcinii!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Da Nici nu aveai voie!

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Esti chiar la termen.probabil vei naste foarte curand! nu mai lua absolut nimic fara sa consulti medicul!
nastere usoara si sa ai un bebe frumos si sanatos!

| white30angel a răspuns:

De obicei medicii recomanda ca femeile gravide sa evite medicamentele in timpul sarcinii, insa Aulin-ul nu este un medicament care poate sa puna vreo problema sarcinii. Din cate stiu eu, antibioticele sunt periculoase in timpul sarcinii, si ce ai luat tu nu este antibiotichappy