| Ioanaroxanabuliga12345 a întrebat:

Buna. Sunt in primele săptămâni de sarcina și am o durere la măsea. Afectează dacă iau aulin praf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai voie sa iei pastile cînd esti gravida, mergi la medic sa te consulte

| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua nimic care sa duca la afectarea fatului, ca-l poate face handicapat mental, sau surd.
Mergi la stomatolog!

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu te sfatuiesc sa iti intrebi medicul, pentru orice eventualitate.Better safe than sorry.

| carevaescu a răspuns:

Eu zic sa consulti medicul tau. Personal as descuraja. Citez din prospect ce este relevant sarcinii.

"Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Administrarea AULIN este contraindicata in trimestrul al treilea de sarcina, deoarece poate sa afecteze copilul sau procesul nasterii
Daca planificati o sarcina, trebuie sa va informati medicul deoarece AULIN poate sa scada fertilitatea
Daca sunteti in trimestrul intai sau al doilea de sarcina, nu trebuie sa cresteti doza sau durata de administrare a tratamentului prescris de medicul dumneavoastra.

Administrarea AULIN este contraindicata pe perioada alaptarii."