| flory39 a întrebat:

Am 42 de ani, am facut testul papanicolau si mi-a iesit 2/3 si HPV, am primit tratament cu zanocin 400 mg si macmiror complex 500 ovule; iar partenerul zanocin si meclon crema; mi-a spus medicul ca 50% rezultatul testului este din cauza HPV; dupa terminarea tratamentului o sa repet testul, dar pana atunci as vrea sa aflu ce inseamna mai exact HPV si ce riscuri sunt din cauza acestei infectii si a testului? Daca partenerul nu face tratamentul, momentan pana in decembrie nu este in tara, ce probleme pot aparea? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Papanicolau 2/3 inseamna ca ai o infectie si niste leziuni care ar putea fi date de infectie dar ar putea fi si precanceroase sau chiar canceroase. Ai primit antibiotice pentru a vindeca infectia. La reevaluarea de dupa tratament o sa apara numai leziunile precanceroase sau canceroase, cele date de infectie vor disparea.
HPV este virusul care determina cancerul de col uterin. Trebuie sa stii daca ai o tulpina cu risc mai mare de cancer sau una cu risc mai mic. Pentru asta, iti recomand sa faci o fenotipare HPV. Costa in jur de 200-250 de lei si primesti rezultatul in vreo 3 saptamani. Il poti face chiar acum, tratamentul nu-l influenteaza asa ca vei putea merge cu rezultatul la reevaluare.
daca la reevaluare rezultatul raman 2/3 sau chiar 3 va trebui sa suferi o interventie chirurgicala de indepartare cel putin a colului uterin.
Legat de partener: sa inceapa tratamentul la venirea in tara si sa folositi prezervativul de fiecare data pana termina tratamentul.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Inseamna Human Papilloma Virus, e o chestie destul de nasoala, si uneori chiar mortala! E cea pentru care se face camapanie si vaccin in scoli, - la fete - ca sa nu se ajunga acolo, adica la cancer, care cica omoara 6 femei pe zi in Romania! Cauta pe net informatii in plus, sau intra pe orice ziar, si daca te uiti atenta, ai sa vezi mici anunturi tematice, de gen "Cum sa te pazesti de cancer" sau Pericole Sexuale... www.informarehpv.ro Sanatate multa! si sa nu mai faci sex fara prezervativ!

| dy a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa intri in panica...Raspunsurile pe care le-ai primit pana acum, sunt documentate, dar intotdeauna realitatea nu este chiar ca la carte! Intr-adevar, cel mai probabil ai infectie cu papiloma virus, care este un virus ce da leziuni precanceroase! In procent de 42% din ele se transforma in cancer, dar netratat! Tratamentul facut insa corect, poate vindeca papiloma si astfel, leziunile precanceroase dispar! De-aia ti s-a spus sa repeti testul dupa tratament! Cat despre prietenul tau, de la care probabil ai luat,... daca nu face tratamentul acolo, dupa venire va trebui sa faca tratamentul si sa nu ai contact sexual cu el pana nu s-a vindecat! Sanatate multa!

| flory39 explică:

Multumesc celor care mi-au raspuns, daca se poate va rog sa-mi spuneti si in ce consta interventia chirurgicala si care sunt riscurile, mentionez ca am tratament pentru HTA si dislipidemie, daca se face la noi cam cat costa sau e mai indicata o alta tara, la noi in Arad multe persoane merg in Ungaria sau in Austria. Va multumesc din suflet si multa sanatate va doresc.