| CokoStar a întrebat:

Am auzit că fumatul de iarbă este mai puţin periculos decăt drogurile sau etnobotanicele, dar totuşi joint-urile conţin canabis, cum e de fapt? încă o întrebare pentru cunoscători: încă fumaţi iarbă? e periculoasă? cum vă simţiţi? va afectat viaţa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eduard a răspuns:

Iarba, nu e periculoasa, pentru nu creeaza adictie, insa despre nivelul dioxid de carbon care intra in plamani, este foarte mari, iar fumatorii de iarba statistic nu traiesc prea mult (10 ani maybe)...

Nu-ti recomand, dar fiecare e liber sa faca ce vrea. Probabil ca daca fumezi un joint pe saptamana nu e asa de grav, dar nu sunt un medic ca sa-ti intru in detalii.

Oricum thumbs up. Cheers mate! happy

3 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu este bina sa fumezi asa ceva pentru ca plamani vor deveni negri si vei putea muri oricand nu sunt sanatoase asa ca nu-ti sugerez sa faci acesta prostie care o fac alti.Nici etnobotanicile nici drogurile nu sunt sanatoase si nu trebuie sa incerci asa ceva.Iti vei distruge viata.

| Alunuca a răspuns:

Iarba/canabis/marihuana e acelasi lucru si contine THC!
Iarba e facuta pentru a fi fumata, pe cand mixt-ul de plante si prafuri sintetice de la etno-shop e facut pentru infuzii(fiert si inhalat vaporii). Plantele sunt foarte periculoase, mai ales consumate in mod necorespunzator. Au fost reportaje in care dependenti de heroina recunosteau ca etnobotanicele le-au facut mult mai rau decat heroina in sine. Cu plantele nu e de joaca, desi par inofensive.
In mare, toate drogurile sunt periculoase pentru ca iti stimuleaza centrul de comanda al organismului, creierul, in mod eronat, iar cand centrul de comanda e defect, nimic nu mai functioneaza cum trebuie. Dar, dintre toate drogurile posibile, iarba e cea mai...inofensiva, dar cu timpul corpul se obisnuieste cu ea si efectele ei sunt din ce in ce mai putin sesizabile si de aici vine dorinta de a experimenta droguri mai puternice, pentru a obtine efectul dorit. Cu toate ca se zice ca iarba nu da dependenta fizica, dar o oarecare dependeta psihica este.

| Alunuca a răspuns:

Deci iarba e un drog de start pentru altele mult mai periculoase. Deci da, e periculoasa pentru ca odata prins in lantul slabiciunilor e cam greu sa iesi. Deci da, iar, iti poate afecta viata, mai ales pentru inceput dependenta psihica - multi ajung sa isi bage toti banii de buzunar numai in "distractii" de genul. Cunosc destui carora le place atat de mult sa fie high incat e singurul lucru la care se mai gandesc.
Multi aleg etnobotanicele pentru ca sunt mai ieftine si vin in cantitate mai mare, ca si riscurile.happy
Efectele sunt diferite de la persoana la persoana, dar in mare parte iarba e despre relaxare.