| Abecedare a întrebat:

Am auzit de boala fimoza! Cum se trateaza ea (nu prin metode chirurgicale)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cristyoo a răspuns:

Sal si eu am fost operat de fimoza ar trebui sa te duci la un medic chirug te interneaza dimineata si seara iti da drumu in plus in timpul operatiei nu simiti nimic pentru ca te anesteaziasa este o operatie foarte usoara BFT

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ba da, cu bisturiu si perfuzie sa nu simti nimic.

| alem a răspuns:

La copii fimoza este aproape întotdeauna fiziologică şi trebuie tratată numai dacă generează probleme evidente cum ar fi o obstrucţie sau un disconfort urinar. La adulţi şi la copiii mai mari trebuie făcută o distincţie între fimoză şi frenul scurt care adesea necesită intervenţia chirurgicală. Cele două situaţii pot să apară simultan.
Tratamentul nechirurgical poate fi eficient la adulţi sau la copiii mai mari dacă problemele crate de fimoză nu sunt acute sau severe. Pacientul sau medicul aleg tratamentul considerând circumcizia fie ca o ultimă opţiune ce trebuie evitată, fie ca o metodă preferată. Unii adulţi cu prepuţ neretractabil nu au nici un fel de dificultăţi şi nu consideră necesară tratarea fimozei.
Circumcizia este soluţia chirurgicală tradiţională în cazul fimozei patologice şi este eficientă. Complicaţiile serioase ale circumciziei sunt foarte rare, dar au fost raportate complicaţii minore în aproximativ 0.2-0.6% [6] [9] din cazuri (necesitatea efectuării unei corecţii, a unei meatotomii sau redeschiderea uretrei).
Prepuţoplastia corectează fimoza printr-o incizie longitudinală a prepuţului cu suturare transversală efectuată în zona îngustată a prepuţului [15][16] şi poate fi o alternativă eficientă la circumcizie.[9] Faţă de circumcizie care este mai traumatizantă, această metodă are avantajul că necesită o perioadă mai scurtă de vindecare, este mai puţin dureroasă şi nu are conseciţe estetice.
Rate înlte de succes au fost obţinute şi cu ajutorul unr metode nechirurgicale:
Applicarea locală a unei creme cu steroizi timp de 4-6 săptămâni este relativ simplă şi mai puţin costisitoare decât tratamentele chirurgicale.[9] Această metodă a înlocuit circumcizia ca tratament preferat în Marea Britanie.[17][18]
Există un curent de opinie printre specialişti care promovează utilizarea unor metode alternative în vederea evitării metodelor chirurgicale şi a riscurilor asociate acestora. Întindrea prepuţului poate fi realizată manual, uneori prin masturbare, fiind cunoscută ca metoda Beaugé.[19] Întinderea mai poate fi realizată cu ajutorul unor baloane plasate sub prepuţ sub anestezie, [20]sau cu ajutorul unui instrument.[21] Întinderea ţesutului declanşează creşterea de noi celule epiteliale având drept rezultat lărgirea inelului prepuţial care împiedica retracţia prepuţului.

| alem a răspuns:

La copii fimoza este aproape întotdeauna fiziologică şi trebuie tratată numai dacă generează probleme evidente cum ar fi o obstrucţie sau un disconfort urinar. La adulţi şi la copiii mai mari trebuie făcută o distincţie între fimoză şi frenul scurt care adesea necesită intervenţia chirurgicală. Cele două situaţii pot să apară simultan.
Tratamentul nechirurgical poate fi eficient la adulţi sau la copiii mai mari dacă problemele crate de fimoză nu sunt acute sau severe. Pacientul sau medicul aleg tratamentul considerând circumcizia fie ca o ultimă opţiune ce trebuie evitată, fie ca o metodă preferată. Unii adulţi cu prepuţ neretractabil nu au nici un fel de dificultăţi şi nu consideră necesară tratarea fimozei.
Circumcizia este soluţia chirurgicală tradiţională în cazul fimozei patologice şi este eficientă. Complicaţiile serioase ale circumciziei sunt foarte rare, dar au fost raportate complicaţii minore în aproximativ 0.2-0.6% din cazuri (necesitatea efectuării unei corecţii, a unei meatotomii sau redeschiderea uretrei).
Prepuţoplastia corectează fimoza printr-o incizie longitudinală a prepuţului cu suturare transversală efectuată în zona îngustată a prepuţului şi poate fi o alternativă eficientă la circumcizie. Faţă de circumcizie care este mai traumatizantă, această metodă are avantajul că necesită o perioadă mai scurtă de vindecare, este mai puţin dureroasă şi nu are conseciţe estetice.
Rate înlte de succes au fost obţinute şi cu ajutorul unr metode nechirurgicale:
Applicarea locală a unei creme cu steroizi timp de 4-6 săptămâni este relativ simplă şi mai puţin costisitoare decât tratamentele chirurgicale. Această metodă a înlocuit circumcizia ca tratament preferat în Marea Britanie.
Există un curent de opinie printre specialişti care promovează utilizarea unor metode alternative în vederea evitării metodelor chirurgicale şi a riscurilor asociate acestora. Întindrea prepuţului poate fi realizată manual, uneori prin masturbare, fiind cunoscută ca metoda Beaugé. Întinderea mai poate fi realizată cu ajutorul unor baloane plasate sub prepuţ sub anestezie, sau cu ajutorul unui instrument. Întinderea ţesutului declanşează creşterea de noi celule epiteliale având drept rezultat lărgirea inelului prepuţial care împiedica retracţia prepuţului.

| gabrielaoana11 a răspuns:

Este o,, boala,,(de fapt nu este boala)pe care o fac baieteii la putulica.Si da asta o rezolva medicul chirurg, dar nu inseamna ca taie ceva El este cel care stie ce trebuie sa faca.Nu pot sa-ti dau prea multe detalii, dar nu-i minic grav, nu te opreste in spital.

| barlacarl a răspuns:

Cit timp dureaza operatia, si daca e dureroasa?

| Cristyoo a răspuns:

Salut si eu am fost operat de fimoza ar trebui sa te duci la un medic chirug te interneaza dimineata si seara iti da drumu in plus in timpul operatiei nu simiti nimic pentru ca te anesteaziasa este o operatie foarte usoara BFT