| Anaaaamariaa2350 a întrebat:

Bună seara! De 1 luna mă confrunt cu o problemă de natură feminină: totul a început cu un prurit intens intern la nivelul zonei intime, am utilizat ovule cervugid 6 zile, a cedat puțin dar nu de tot, a apărut și prurit extern fff intens. Apoi mi-a recomandat la farmacie Canesten gyn uno (ovul în doză unică) și clotrimazol unguent, a cedat pruritul. Ulterior mi-a venit menstruatia și nu am avut probleme, iar după aceasta am mers totuși la ginecolog pentru test de secreție vaginală iar saptamana viitoare am iar programare pentru interpretarea rezultatelor și stabilirea schemei de tratament. M am uitat pe rezultate, sunt ABSENTĂ la toate potențialele bacterii/ fungi care ar putea cauza o vaginită, așa cum a presupus doamna doctor. Problema mea este ca in momentul de fata mi-a apărut un prurit extern extrem de intens, pielea labiilor mari este roșie și inflamată, am încercat și unguentul clotrimazol, bepanthen, neopreol, spălături cu ceai de mușețel, bicarbonat de sodiu, e degeaba…au apărut așa dintr o dată mâncărimile astea după menstruatie sad ce îmi recomandați până la consultul ginecologic? sunt f confuză ca nu am nicio bacterie și totuși am iritația asta atât de puternică, nu am schimbat nimic din categoria detergent, gel de duș etc sad Habar nu am ce să mai încerc. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai facut s(e)x cu cineva? Ca poate partenerul te a infectat.

| Anaaaamariaa2350 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu am făcut. Bănuiam să nu fie de la absorbante zilnice

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anaaaamariaa2350):

Ai o alergie de la ceva si ar fi bine sa mergi si la un medic alergolg sa te consulte. Ce varsta ai? Ms

| Violleta2022 a răspuns:

Pune-ti poponetul in ligheanul cu apa calda in care ai dizolvat 2-3 linguri de bicarbonat de sodiu, ca schimba PH-ul si domoleste iritatia.

Inca ceva: nu purta chiloti sintetici (nici amestec cu sintetic) ori tanga, ori dantela, poarta numai chiloti normali de bumbac 100%, ca asta ajuta enorm, in situatia ta.

Sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Albastru de metilen si Asocilin de la farmacia veterinara.
Te speli doar cu produse igiena intima sau pentru bebelusi.
Este bine sa bei cateva zile, 1 jumatate lingurita de bicarbonat cu un pahar apa, o data pe zi, mai alcalinizezi urina.
Posibil sa fie si de la chilotei sau daca te-ai epilat.
Cauta si o crema de galbenele pentru bebeluși.
https://comenzi.bebetei.ro/......da-p217296
Multa sanatate,

| Robert2526 a răspuns:

Ai cumva pe rezultatele analizelor si "ureaplasma"? poti sa imi zici exact ce scrie la rezultat?

| Anaaaamariaa2350 explică (pentru Robert2526):

Nu, am făcut doar examen micologic (candida) și bacteriologic și la toate mi-a ieșit absent.

| Madaxo97 a răspuns:

Nu prea are de la ce sa fie, poate daca te-ai epilat cumva recent, sau ti-ai luat lenjerie intima noua si nu ai spalat- o înainte.

| Anaaaamariaa2350 explică (pentru Madaxo97):

Lenjeria intimă nouă mereu o spăl, mă gândesc ca poate de la absorbante zilnice Discreet, foloseam zi de zi și probabil m-am sensibilizat de la parfumul lor, sau poate am pus prea mult detergent, chit ca spăl cu din acela sensitive, anti alergii (am astm și rinită)

| Madaxo97 a răspuns (pentru Anaaaamariaa2350):

Posibil si de la absorbante, încearcă pe viitor unele fără parfum sau chimicale daca găsesti

| Clausclaudiu9696 a răspuns:

Problema sigur vine de la chiloțeii pe care îi porți din cauza detergentului sau a altor lichide pe care le bagi in mașina de spălat atunci când speli lenjeria intimă.
Așa pățeam eu doar că la mine era pe penis și aveam o senzație de mâncărime de jur împrejurul capului penisului, roșeață și umflare.
La început chiar mi-a fost teamă să nu fi luat vreo boală ceva dar când am fost la dermatovenerice doamna doctor mi-a spus din start ce am și mi-a recomandat sa am grija cu clătirea și lenjeriei intime.