| AnonimaTimida a întrebat:

Am avut o durere de ovare, am fost la doctor si mi-a dat tratament pentru infectie urinara insa acum problema mea este ca sunt foarte balonata si nu stiu ce sa fac. Abia pot manca ceva si ma doare foarte tare stomacul iar gaze nu pot scoate pe nicaieri.
Ce poate fi? Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Ce legatură au gazele cu ovarele? Poate esti constipată, ai mincat ceva care nu ti a plăcut? Faza cu durerea de ovare are altă cauza, cum ar fi, te a tras curentul, sau ceva dereglări hormonale, ai avut luna asta ciclu? Dar luna trecută? In legatura cu balonarea de care zici, ai avut scaun azi? Sau cand ai fost la toaletă ultima data? Poti lua un triferment sau un dulcolax petru a regla tranzitul intestinal si pentru a putea avea scaun, ce vârstă ai? Evită alimentele grase, carnea de porc, maioneze si toate produsele care se fac cu ocazia sarbatorilor, momentan, pana i ti revii, bea niste ceaiuri sunt bune si vor calma durerile, ceai de tei, mușețel, sunătoare, o seara frumoasa si multă sanatate, ce vârstă ai? Multumesc.

| AnonimaTimida explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am scaun normal dimineata in fiecare zi deci nu este constipatie.
Ma gandesc sa nu fac ceva de la antibiotic si medicamentele date pentru infectia urinara, de doamna doctor. Menstruatia urmeaza sa vina (cineva mi-a spus ca poate fii din cauza ciclului dar eu n`am avut niciodata asta)
am 20 de ani, incerc sa evit grasimile, ceai de menta beau. Multumesc si eu

| CuriousStuff a răspuns:

Daca esti balonata si nu poti sa dai afara gazele si nu ai avut scaun si pe deasupra se mai suprapune si o durere abdominala e posibil sa fie un ileus. Depinde de tranzitul tau intestinal si cum mergi la baie acum in comparatie cu cum mergeai inainte de episodul asta. Pentru a mai elimina din gaze poti sa manaci niste pop-corn simplu, fara unt, cascaval sau mai stiu eu ce... Daca nu poti sa mergi la baie si nu ai nici gaze cateva zile trebuie neaparat sa te prezinti la spital.
Multa sanatate.

| AnonimaTimida explică (pentru CuriousStuff):

Buna,sunt doar balonata dar nu constipata. Am scaun normal zilnic, dimineata. Multumesc