| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Am avut o durere testiculara (ce radia in partea inferioara a abdomenului) suportabila neconsistenta acum 5 zile, de atunci aparand mult mai rar, astazi disparand. Credeti ca are rost sa merg la doctor pentru asa ceva? Eu la un moment ma gandeam ca ar putea fi o torsiune testiculara insa dupa mai multe search-uri pe google (si parerea unui chirurg de pe reddit) am aflat ca daca asta era problema pana acum trebuia sa am testiculul respectiv inflamat si schimbat la culoare, plus ca din ce am inteles durerea unei torsiuni testiculare este insuportabila si vine acompaniata de alte simptome precum vomitat, febra etc. (chestii pe care eu nu le am). Am inteles ca durerile testiculare se mai intampla din cand in cand (datorita unei pozitii incomode de somn, miscari bruste, etc), ce parere aveti? Acum cu pandemia asta as dori sa evit o vizita la spital mai ales ca nu-i nici ala atat de aproape), nu doresc sa iau covid-19 ori vreun staphilococ auriu de prin spitale. Pe langa ar fi si mai nasol sa fac un drum atat de riscant degeaba pentru a afla ca totul ii ok si ca is eu paranoic. As aprecia daca v-ati putea da cu parerea, la utilizatorii barbati ma refer. Femeile n-au testicule sa stie despre ce ii vorba

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mmaannuu111 a răspuns:

Tocmai ce m-am întors de la spital din aceeași problemă ma durea testiculul stâng din ce in ce mai tare. Aveam inflamat ceva și mi-a dat un tratament cu antibiotic si multă gheață. N-ai torsiune sau ceva că dacă aveai te durea f f tare, n-ai nici varicocel că dacă aveai durerea trebuia să nu-ți dispară si sa crească din ce in ce mai tare, probabil s-a răsucit vreun testiculul si s-a pus înapoi singur, se mai întâmplă, când o sa te mai doară pune gheață toată ziua acolo si a doua zi dacă nu-ți trece ia un Nurofen.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Mmaannuu111):

Ma gandeam eu, totusi nu stiu de ce mereu ma gandesc la ce-i mai rau... Multumesc mult pentru raspuns, sa ai o seara faina!

3 răspunsuri:
| JulyDreams a răspuns:

Eu zic sa incerci un consult pe platforma asta https://app.medic.chat/doctors/overview
Scrii "urolog" la specializare. Nu e acelasi lucru cu un consult in cabinet, dar mai bine decat deloc.

| Mmaannuu111 a răspuns (pentru JulyDreams):

Mai dai și bani mai bine îmi iau trimitere si ma duc la un consult mai serios si gratis