| PcAndreea1990M a întrebat:

Am ciclul menstrual regulat. De obicei imi vine intre 14-16. Luna asta nu mi-a venit deloc, desi suntem in 23. Astazi, am avut o scurgere foarte mica, de culoare rozalie. Ce credeti poate fi o sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sangerarea se termina aici, poate fi o sangerare de nidatie, de implantare a sarcinii. Dar nu obligatoriu, poate fi si semnul unei dereglari hormonale. Poti deja face test de sarcina din prima urina de dimineata si consultatie ginecologica.

| corbulalbrosu a răspuns:

In urma cu mai bine de 2 luni ai postat urmatoarea intrebare :
în 7 Martie | Dumitru_Andreea_1990 a întrebat:
Bună TPU. Am si eu o intrebare.
''Din ianuarie nu mi.a mai venit ciclu. Am facut sex neprotejat de fiecare data. Astăzi am avut mici scurgeri de sânge,...''
Ti-am raspuns astfel : în 7 Martie | corbulalbrosu a răspuns:
In cazul rau in mod absolut cert/sigur ciclul menstrual este de tip NEREGULAT care se pare ca in plus este si foarte DEREGLAT. Din acest motiv fara a sti/cunoaste istoricul ultimelor cel putin 4-6 cicluri menstruale, formularea unui raspuns ar fi hazardat deoarece in cazul tau orice presupunere sau parere in privinta existentei sau lipsei sarcinii este total/complet subiectiva. culoare maronie,'' Daca in urma cu cateva luni si in anii anteriori ciclul tau menstrual a fost foarte dereglat, in 2 luni nu a reusit sa devina un ciclu menstrual REGULAT asa cum afirmi in aceasta intrebare. La fel ca si data trecut se poate considera ca in cazul in care ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, se stie foarte exact ca momentul de producere a ovulatiei NU se poate nici macar aproxima sau aprecia/anticipa. Astfel reiese ca din pacate in aceste conditii NU se poate stabili momentul optim de a se putea efectua testul de sarcina fiindca rezultatul testului NU poate fi avut in vedere/ de a fi luat in considerare deoarece probabilitatea de a fi FALSA/ERONATA este foarte ridicata. Acea mica sangerari s-ar putea sa fie o probabila/posibila simptoma premenstruale, sau poate sa reprezinte semnalul de incepere a menstruatiei in urmatoarele zile. Multa sanatate!