| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a întrebat:

Am cifoza de ceva timp. Cand incerc sa ma indrept nu pot respira cum trebuie iar cand stau in picioare mult timp ma doare spatele ingrozitor. Imi puteti da ceva sfaturi sau exercitii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Nu mai umbla dupa,, sfaturi,,; maine, da, maine direct la medic reumatolog. Inainte, cu trimitere de la medicul de familie, o radiografie la coloana.

| PionInJoculVietii a răspuns:

Cunosc pe cineva care a avut o problema asemanatoare cu a ta si respectiva a procedat astfel: s-a dus la spital la un control si a primit un fel de terapie timp de 2 saptamani. Prima oara Îi faceau un tratament cu unde magnetice, apoi cu laserul ( imi povestea ca aveau un laser care i-l plimbau de-alungul coloanei vertebrale), apoi mergea la masaj si intr-un final la gimnastica. Statea acolo vreo 30 de minute, in timp ce kinototerapeutul Îi zicea ce exercitii sa faca, apoi mai era ajutata de el. Dupa cele 2 saptamani, i s-a spus sa revina dupa 2 luni la control si in acest timp sa faca ea exercitiile acasa. Sfatul meu e sa mergi la medica intai. El iti va spune in ce stadiu te afli. Sper ca te-am ajutat happy