| wraithdesigner a întrebat:

Am citit zilele astea cateva articole despre narghilea, cum ca ar fi mult mai toxica decat tigara... Ma indoiesc ca aceste studii sunt reale. Acest instrument oriental incepe sa castige teren in fata tigarilor si in europa... iar aceste studii ar putea fi facute de marile companii de tigari pentru a-si apara terenul.
Se spune ca narghileaua ar fi mai toxica. oare?
Tigarile contin mult tutun, iar narghileaua are doar 0.5 % tutun...
gudron nu contine deloc...
apa filtreaza circa 95 % dintre substantele daunatoare... iar din restul de 5% se mai depun pe furtun

Singura afirmatie plauzibila ar fi aceea ca o sedinta de narghilea tripleaza nivelul de CO2 (dioxid de carbon) din corp...
Deci va intreb si pe voi? ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teiu a răspuns:

Diferenta dintre a fuma narghilea si tigari e ca la narghilea tragi foarte adanc aburul respectiv si patrunde adanc in plamani, cauzand daune reduse pe o suprafata mare din plamani. Consecutiv, creierul nu este suficient oxigenat din cauza continutului mare de CO2. La tigari e mai tare fumul, insa nu intra atat de adanc in plamani. Exista plusuri si minusuri la fiecare