| Shinigami_6117 a întrebat:

Am o nelamurire care m-a urmarit timp de multi ani.Prietenii mei mi-au zis niste chestii despre narghilea care se bat cap in cap.1)am auzit ca narghileaua e mai toxica(pentru corp) decat tigara 2)ca narghileaua creaza de fapt aburi si ca nu e toxica 3) ca narghileaua 'curata" de fapt plamanii si e chiar sanatoasa. Nu mai stiu ce sa cred.Care afirmatie e reala si de ce? Va rog sa-mi spuneti. Apropo, ma refer la narghileaua simpla, adica cea care nu are tutun in ea sau droguri sau mai stiu eu ce.Multumesc! >big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Zenithf a răspuns:

Depinde ce substante sunt in aburii inhalati. Parerea mea este ca narghileaua este "mai sanatoasa", deoarece nu ajunge in plamani tot gudronul si celelalte particole solide (aerosoli) din fum. Dar nu stiu ce alte substante din procesul de ardere pot ajunge, si in ce concentratii, asa ca nu stiu cat de "sanatoasa" poate fi considerata.