| Claudiu_Andrei_1972 a întrebat:

Am cosuri, o gramada in special pe barba in rest sunt raspandite....Am fost la dermatolog si am incercat o gramada de tratamente si nici unul nu a functionat si cica din Septembrie sa incep un tratament cu Roacutan sau cum se scrie, pentru ca cica e o acnee foarte severa. Exista vreo metoda mai natura sau ceva ca sa imi treaca? Mentionez ca am mai avut si la 14 si am scapat de ele, dar acu au aparut iar(am 15 ani jumate)... Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Incearca tratamentul ala prima data. Poate ca te va ajuta. Daca nu, incearca Zinerit. Usca cosurile. Asta mi-a dat dermatologul si a functionat. Nu stiu daca merge si pentru acnee, dar daca ai doar cateva cosuri, cred ca e bun.

| Kandia15 a răspuns:

Nu ti-as recomanda tratamentul cu Roaccutane. Am auzit multe chestii rele despre el. Poti incerca cu aloe vera sau cu lamaie. Pui pe fata zeama de seara pana dimineata ca sa aiba timp sa actioneze si dimineata te speli foarte bine pe fata cu un gel de curatare sau ce ti-a prescris medicul. Ca sa vezi daca are rezultate, pune timp de cateva zile numai pe un cos si vezi cum se comporta.

| apz a răspuns:

Metodele naturale nu dau mereu roade, cum de altfel nici cele medicamentoase nu dau. Coşuri am avut şi eu şi le tratam astfel :
-pe faţă îmi dădeam cu bicarbonat de sodiu (da, ştiu. usucă pielea. dar usucă şi coşurile şi le tratează)
-după bicarbonat de sodiu foloseam o felie de lămâie cu care îmi "ştergeam" toată faţa; este indicat să o laşi să acţioneze peste noapte
-săpunul, de altfel, usucă foarte bine

Mai există un produs care a dat rezultate la mine. Este un gel exfoliant de la Oriflame care ajută la curăţarea tenului. Se numeşte "Gel exfoliant de curăţare pentru faţă - Pure Skin" şi nu este deloc scump. Îl poţi încerca. Nu face deloc rău. Doar că trebuie să-l foloseşti pe termen îndelungat.

| Georgian22 a răspuns:

Incearaca sa ai o prientenawinking Sa umblii la sertar(savarina cum vrei tu sa ii zici ). Stii tu la ce ma refer

| qq221133 a răspuns:

Du-te la un dermatolog, nimeni nu poate sa te ajute mai mult ca un dermatolog bun, el poate sa iti recomande ce te poate ajuta si ce nu, asa ca nu te-apuca de prostii, ca poate iti arzi fata de la rahaturi de-astea babesti.
Sper ca te-am ajutat :3!

| alisuka_8196 a răspuns:

Imbiba un disc demachiant/vata cu apă, dar rece-rece stoarce-l si aplica pe zona(daca e mai severa acneea) stai cu disc-ul/vata îmbibata peste noapte acoperind disc-ul/vata cu tifon si plasture ca sa stea fixat.

| Alexia19A a răspuns:

Buna eu folosesc cate o felie de lamaie