| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Am o problema pe care nu știu cum să o rezolv
Ideea e că sunt obsesiv compulsiv iar la locul de munca nu reușesc să mă concentrez 100% pentru că mintea îmi zboară în altă parte, am multe ticuri care se repeta (Unele dintre ele le am pentru că psihic mă ajută să mă relaxez și sunt și superstițios)
In plus, de foarte multe ori în timpul zilei trec prin diferite stări la locul de munca, fie tristețe, fie nervozitate când îmi aduc aminte de anumite experiențe din trecut care nu au fost pe placul meu, posibil sa fie și traume unele dintre ele.
De multe ori am impresia că viața mea este complet pe dos iar asta mă deprimă și mintea mea este afectată. Am momente când mă întristez atât de tare că mă abțin să nu lăcrimez. Nu îmi pot arata sentimentele astea și încerc să mă prefac că sunt bine.
Chestiile astea le am de vreo 2 ani de zile.
Știu că unii dintre voi o să îmi spuneți că am nevoie de un psiholog sau chestii de genul. Eu vreau să știu dacă si voi ați trecut prin așa ceva și dacă mă puteți ajuta
Dacă ați avut probleme de genul cum ați reușit să le rezolvați?
In afara de aceste probleme, sunt o persoana foarte calma, liniștită cu care orișicine poate discuta fara probleme.
Mă comport normal in general.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu iti recomand sa lasi prejudecatile deoparte si sa mergi sa te vada un medic psihiatru mai intai, nu este nicio rusine, TOC-ul si alte tulburari de genul necesita tratament medicamentos in primul rand, iar daca psihiatrul iti recomanda cateva sedinte la un psiholog cu atat mai bine!
Doar asa te ajuti pe tine, de 2 ani de zile nu ai observat imbunatatiri nu? ba din contra..de ce? pentru ca nu trece de la sine! deci acest complex format din compulsii si obsesii trebuie tratate atat medicamentos cat si corectat comportamental!
Desi este atat domeniul psihologului cat si al medicului psihiatru!

de pe net aflam faptul ca :

Medicatie

"Se pot folosi medicamente din clasa inhibitorilor selectivi ai recaptarii serotoninei sau clomipramina, utilizate in mod obisnuit pentru tratarea depresiei. Efectul devine semnificativ dupa 6-12 saptamani.

Terapia cognitiv-comportamentala

Un tratament adecvat este un tip special de terapie cognitiv-comportamentala denumit terapia de expunere si preventie a raspunsului. In timpul sedintelor de terapie pacientii sunt expusi in mod deliberat la situatii sau imagini care reprezinta obsesiile lor, ceea ce determina initial cresterea anxietatii. Pacientii sunt instruiti sa evite comportamentul compulsiv obisnuit asociat cu obsesia.

De exemplu, pacientul poate atinge usor un obiect „contaminat" (aceasta este expunerea). Prevenirea raspunsului consta in a nu se spala pe maini. Un alt exemplu este plecarea de acasa si verificarea faptului ca a incuiat usa doar o data (expunere), fara a se intoarce si a verifica din nou (preventia raspunsului)."

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai primit acest diagnostic sau ti l-ai pus tu citind de pe internet? Hai sa zicem ca e asa.Eu nu inteleg de unde aversiunea fata de psiholog sau psihiatru.Stii ca acesti oameni au menirea de a-i ajuta pe cei ca tine, in mod controlat, in loc sa te chinui tu si sa te pui in situatii extrem de nefavorabile? Adica, oare nu mai intelept este sa apelezi la specialisti care au studiat, decat sa tot amani si sa risti sa fii lasat fara locul de munca? Mi-e putin greu sa cred ca toata chestia nu iti trage in jos performanta la job? Poate ma insel.Incearca sa te gandesti obiectiv, rational, sa pui problema la rece. Daca tu treci prin nenumarate stari zilnic, cum ai de gand sa te ajuti singur si sa rezolvi cu ocd? Repet, mergi la cine stii sigur ca te va ajuta, scurtezi procesul si chiar daca pare scump, e o investitie pentru binele tau pe termen lung.De la sanatate nu trebuie niciodata sa rupi, sa faci economii, indiferent ca vorbim de cea fizica sau psihica. Sper sa iei decizia corecta pentru tine, numai bine!