| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat un compot de prune pe care nu l am tinut la frigider(scria ca dupa deschidere doar) si a fermentat, l am luat acum cateva zile...inseamna ca este stricat? Am baut o jumatate de cana din el..mai este bun pentru consum? Dupa cat timp de la consum pot avea probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-are nimic daca s-a fermentat.
In cel mai rau caz vei un pic mai "vesel" sau vei avea o usoara diaree.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Bula):

Adica cum voi fi un pic mai ''vesel''? Scuze, dar nu inteleg la ce te referi...

| D3I3 a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Te vei îmbăta, când fructele fermentează conțin niște factori asemănători ca al alcoolului. Nu-i nimic rău happy

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru D3I3):

Daca ar fi asa nu ar fi ok pentru ca iau niste medicamente in ultimul timp...

| Bula a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

big grin
Daca a inceput sa se fermenteze, poate va contine si un pic de alcoolwinking
Dar doar atat, cat te face un pic mai vesel, fara griji d'astea... happy

Daca nu ti-a facut nici un rau pana acum (cu tot cu medicamente), nu-ti va face nici de acum inainte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-l bea! Vei avea o diaree de toata frumusetea si alta data sa fii atent la datele scrise pe borcan.