| Ioannaaa a întrebat:

Am dat acest an admitere la medicina generala iasi, nu am luat. Ma gandesc sa dau din nou anul viitor si nu stiu ce facultate ar fi mai buna? Cea din cluj sau cea din iasi? ( am auzit multe lucruri despre? (mai mult)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Apreciez ca-ti place si ca alegerea este facuta pe acest criteriu. Mai cunosc cazuri care au esuat din prima dar la a doua incercare au reusit si chiar au fost studenti f. buni.Eu ti-as recomanda sa optezi pentru Cluj ( se pare ca sunt a doua pers. care-ti recomanda asta!).De asemeni, ti-as sugera sa nu te-ncurci cu alta facultate daca iti doresti medicina( si asta, din cauza complexului ca prienenii tai sunt deja studenti si tu nu!). Ramai un an acasa si studiaza( incearca sa intelegi biologia nu sa o inveti mecanic). Pana atunci, numai bine si spor la invatat!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Buna" in ce sens?--- buna pentru ca ofera o instructie de calitate, sau buna pentru ca poti "trece ca mata prin apa " de la un an la altul? Inainte de a intreba "ce facultate ar fi mai buna", intreaba-te pe tine insuti daca esti buna(potrivita) pentru o facultate de medicina. Un esec te obliga la o autoevaluare a potentialului tau intelectual caci, daca n-o faci la modul cat mai critic, este foarte probabil ca acesta sa se repete. In sesiune, la examenele pe care le vei avea(daca vei ajunge studenta), nu te poti duce cu fituica caci aceasta ar trebui sa arate cam cat o carte de 200-300 de pagini care sa contina si informatiile pe care le-ai "sarit" la alte discipline in stransa legatura cu cea pentru care dai examenul.Asa ca, mai gandeste-te!

| Ioannaaa explică (pentru alessia5158):

Buna in sensul in care nu vreau sa trec ca mata prin apa...happy Sper ca sunt buna pentru facultatea asta doar ca am avut anul acesta o serie de intamplani mai putin norocoase. Stiu cat de greu este dar imi place. Sunt dezamagita de cea din iasi pentru ca am colegi ce au dat admiterea odata cu mine si au invatat grilele pe de rost si au luat. Nu mi se pare prea corect. Dar poate trebuia sa fac si eu la fel. Acum ca mi s.a oferit o a 2. a sansa, vreau sa fac totul asa cum trebuie.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioannaaa):

Apreciez ca-ti place si ca alegerea este facuta pe acest criteriu. Mai cunosc cazuri care au esuat din prima dar la a doua incercare au reusit si chiar au fost studenti f. buni.Eu ti-as recomanda sa optezi pentru Cluj ( se pare ca sunt a doua pers. care-ti recomanda asta!).De asemeni, ti-as sugera sa nu te-ncurci cu alta facultate daca iti doresti medicina( si asta, din cauza complexului ca prienenii tai sunt deja studenti si tu nu!). Ramai un an acasa si studiaza( incearca sa intelegi biologia nu sa o inveti mecanic). Pana atunci, numai bine si spor la invatat!

| AdelinaC a răspuns:

Parerea mea e ca cea din Cluj e printre cele mai bune, apoi urmeaza cea din Bucuresti si dupa cea din Iasi.Pt anul viitor invata mai bine ca sa intri sigur.

| danielcretu1980 a răspuns:

De ce nu dai la ambele si vezi unde intri?
ambele sunt ok. in tot cazul mai bine una din ele decat nimic.

| Ioannaaa explică:

Ambele au admitere in aceeasi zihappy

| Ioannaaa explică:

Sa stau un an acasa sa-mi garantez nota la admitere sau sa fac un an la ase? NU am interese deloc pentru a 2a, m.as duce acolo doar de frica unui alt esec. Ce s.a intamplat anul acesta a fost total neasteptat. Pana acum am intrat la cele mai bune scoli si am invatat mult, deci nu sunt o persoana care a mers pe noroc pana acum... Nu ma asteptam sa nu iau, iar asta m.a marcat foarte mult si ma vad esuand in tot...
Ah si m.as duce la ase sa nu innebunesc acasa. Inveti 8 ore zilnic, dar restul? SI mai ales daca esti intr-un oras mic si toti prietenii sau cunostintele iti pleaca la facultate iar asta m.ar putea lovi la moral. Chiar nu stiu ce facultate sa aleg si mai ales daca sa stau acasa sau sa incep alt lucru.