| Rony23 a întrebat:

Am decorat camera cu o bandă led albastră și aș vrea să știu dacă această lumină albastră este dăunătoare pentru ochi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu este daunatoare pentru ochi cat este pentru psihic
cea mai indicata sursa de lumina (led sau alta tehnologie) este cea care imita lumina naturalawinking

| dullcat a răspuns:

Buna.Cam este daunatoare daca te chiorasti cu ea mereu, in loc sa folosesti lumina adecvata in functie de activitatea desfasurata.Adica, una e sa stai pe telefon si alta e sa citesti sau sa faci altceva care iti forteaza ochii din cauza luminii slabe si obositoare in privinta cromaticii.Mai safe este sa ai mereu si o alta sursa de lumina, nu doar benzile led aprinse.

| Rony23 explică:

Să îi fac retur?

| randomuser009 a răspuns:

Lumina albastra nu afecteaza ochii scrie si aici: https://www.health.harvard.edu/......040816365, in schimb afecteaza productia epifizei, care e responsabila cu productia de melatonina(hormonul somnului), deci ecranul inainte de noapte, probleme de somn, trebuie ca inainte sa dormi sa treci pe un filtru, sau sa inchizi macar cu 2 ore inainte, ca sa nu afectezi productia prea tare, e recomandad, sa avem si camera mai intunecata inainte de culcare.