| Robertssdix a întrebat:

Salut băieți și fete în special băieți cred … de la un stres puternic o supărare am văzut ca mi s-a rărit părul si cade și s-a sensibilizat firul rău de tot subțire si se îngrașă și repede ..nu am mai folosit nimic de styling de atunci, am folosit ulei de ricin, șampoane scumpe degeaba t visez la implant dar de unde bani acum. ideea e dacă s-a mai confruntat cineva la fel ca mine poate o fi dereglat hormonală sau ce a legat de dermato. nu am mătreață sau ceva dar câteodată mă mănâncă scalpul mă gândesc poate există ceva pentru regenerare…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul creste si cade datorita modificarilor hormonale care se intampla in corpul tau dar si datorita mostenirii genetice de la tatal si bunicul tau.
Hormonii sunt cei responsabili de cresterea parului si de sanatate lui, fiind direct infleuntati de hrana ta zilnica din care ei isi iau vitaminele, mineralele, aminoacizi samd.
Daca hrana ta zilnica nu contine 2 parti de legume variate si doar 1 parte de proteina, atunci se obtine un dezechilibru hormonal, care dupa cateava luni de zile poate duce la caderea parului si multe alte simptome (oboseala, lipsa de concetrare, lipsa de energie peste zi, uneori dureri de cap sau stari de apatie, samd).
Daca cumva iei proteina pudra sau alte suplimente obtinute chimic, atentie ca si acelea iti afecteaza santatea si iti pot declansa aplopecia (caderea parului) si simptomele mentionate mai sus.

| Robertssdix explică (pentru Violleta2022):

De acord cu dvs. dar la
mine s-a accentuat mai mult datorită unui stres foarte puternic asta am observat. sunt prea tânăr să îmi cadă de acum nu aveam părul chiar așa rău…

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertssdix):

Stresul inhiba cortizolul si hormonii, de aici apar dereglari hormonale masive, care in final duc la caderea paurlui, la boli psihice samd.
Ai cumva probleme grave de sanatate (cancer sua boli autoimune ori terminale) sau ti-a murit cineva din familie, de spui ca ai stres puternic?
Ca de este doar stresul cotidian se poate rezolva mai usor, cu hrana foarte sanatoasa, cu sport samd.

| Robertssdix explică (pentru Violleta2022):

Ferească Dumnezeu nu am nimic am simt ok, fac sport, la leucocite am ieșit bine ..nu mi-a murit nimeni am trecut printr-o despărțire.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertssdix):

Hai ca nu-i atat de grav pe cat pare, ca stresul unei despartiri este mai usor de "manipulat ", atunci cand intelegi ca motivul despartitii era necesar intr-un cuplu, cand relatia nu mai mergea sau avea mai multe puncte slabe care oricum nu ar fi dus la un viitor fericit.
Priveste relatia esuata ca pe ceva de care te-ai eliberat, ceva ce te-ar fi facut in final nefericit si atunci vei reusii sa treci mai usor peste ea.

| Robertssdix explică (pentru Violleta2022):

Când e vorba și de un copil la mijloc cred-mă sunt multe motive de stres.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertssdix):

Nu ai mentionat despre copil, ca o despartire intre iubiti este de multe ori benefica, daca nu mai functioenaza, dar cand este intr-adevar un copil la mijloc sau mai multi, atunci este greu.
Incearca pe cat poti sa-ti rezolvi problemele, ca sa elimini sau macar sa mai reduci din stres, ca nu-ti face bine din multe puncte de vedere.
Sanatate multa!

| Robertssdix explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult pentru încurajare? încerc să îmi modul timpul cu alte activități

| sofisis a răspuns:

Ia FORCAPIL. Eu iau jeleuri ca asa am preferat dar exista si pastile

| Robertssdix explică (pentru sofisis):

Si e vreun rezultat?

| sofisis a răspuns (pentru Robertssdix):

La mine da. Inca din prima luna s-a vazut. Nu mai cade, se regenereaza.

| Robertssdix explică (pentru sofisis):

Wow mersi mult o să te au și eu chiar azi?

| sofisis a răspuns (pentru Robertssdix):

Cu drag. Sper sa mearga si la tine.

| Sophieka a răspuns:

Am sa revin cu un raspuns

| Lupic?27 a răspuns:

S-a mai plans cineva azi de problema asta, ori e dereglare hormonala ori lipsa de nutrienti.